Ziemia ogrodnicza – jaką wybrać?

0
2503

Sadzenie roślin w ogrodzie wymaga wyboru odpowiedniego stanowiska i wysokiej jakości ziemi ogrodniczej. Niektóre rośliny lubią bardziej nasłonecznione miejsca, a inne zacienione. Dostęp do światła to niej jedyny ważny czynnik dla rozwoju roślin, potrzebują bowiem składników odżywczych, które zawarte są w odpowiednio skomponowanej glebie oraz właściwego nawodnienia. Te czynniki są ze sobą ściśle powiązane i bez nich niemożliwe jest uzyskanie pożądanych efektów uprawy.

Uprawa roślin ogrodowych – sprawdź najpierw, jaką ziemię posiadasz

Przed posadzeniem roślin wybiera się właściwą dla nich ziemię ogrodniczą. Niemniej jednak warto wiedzieć z jakiego rodzaju glebą mamy do czynienia w naszym ogrodzie. Można wykonać prosty test. Jeśli ziemia formuje się w kulkę mamy do czynienia z gliniastą ziemią, jeśli formuje się, ale rozpada prawdopodobnie jest mieszanką gliny i piasku. Trzecią najpopularniejszą glebą jest piaszczysta, której struktura przelatuje przez palce. Ta ostatnia jest najmniej żyzna i wymaga bardzo częstego podlewania. Rzadszym przypadkiem są gleby torfowe, czy wapienne. Z trzech najczęściej występujących gleb najkorzystniejsza do uprawy jest gleba piaszczysto-gliniasta, gdyż posiada wiele składników odżywczych. Najlepsza dla rozwoju roślin jest gleba o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Odczyn gleby można sprawdzić pobierając jej próbkę i łącząc z odczynnikiem chemicznym. Drugą opcją jest sprawdzenie odczynu za pomocą elektronicznego pomiaru. Takie pomiary są o tyle ważne, że możesz stwierdzić czy potrzebny będzie zakup ziemi ogrodowej o odpowiednim odczynie.

Stwórz ogród z roślinami kwasolubnymi

Jeśli ziemia w twoim ogrodzie ma odczyn zasadowy, a chcesz posadzić hortensje, konieczne będzie zakupienie odpowiedniej ilości ziemi. Piękne kwiaty hortensji mają swoje wymagania i sadzonki muszą się znaleźć w wysokiej jakości ziemi ogrodniczej. Obecnie nie trzeba kupować osobno ziemi i nawozu, gdyż dostępne są mieszanki zawierające ziemię, torf, nawilżacz, glinę i glin oraz nawóz. Taka gotowa mieszanka zawiera również dużo próchnicy, dzięki temu niezależnie od rodzaju podłoża można zasadzić piękne niebieskie, różowe i białe hortensje w swoim ogrodzie. Podobne wymagania mają magnolie czy wrzosy. Dodatek nawozu nie tylko wzmacnia korzenie rośliny, ale wspomaga jej wzrost, a także wpływa na bardziej intensywną barwę kwiatów, które otrzymują odpowiednią dawkę potasu i fosforu. W przypadku mało żyznej gleby warto wokół sadzonek wyłożyć również warstwę ściółki, korę i igliwie, które dodatkowo zakwaszają podłoża ogrodnicze.

Ogród z roślinami zasadolubnymi

Podłoża ogrodnicze o odczynie PH od 7-8,5 świetnie sprawdzają się dla roślin zasadolubnych. Taka ziemia ma tendencję do szybkiego wysychania, dlatego można na niej sadzić rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym. Należą do nich odmiany świerku i sosny, a także drzewa owocowe, takie jak grusze, czy jabłonie. Ziemia ogrodnicza dla trawy, roślin owocowych czy iglaków powinna zawierać mieszankę torfu wysokiego i niskiego, a także nawóz, kermazyt i krzemionkę. Do sadzenia drzew owocowych można wykorzystać również ziemię ogrodniczą zawierającą próchnicę, torf i kwasy humusowe. Dużą rolę odgrywają również zawarte w podłożach ogrodniczych nawilżacze, dzięki którym składniki odżywcze mogą przeniknąć do warstwy korzeniowej.

Jaka ilość ziemi ogrodniczej jest potrzebna w zależności od uprawy?

Kiedy rozpoczynamy projektowanie ogrodu zaczynamy zwykle od posiania trawy. Wymaga ona zastosowania 10 cm warstwy ziemi ogrodniczej wzbogaconej o nawóz. W przypadku większości gatunków bylin stosuje się podłoża ogrodnicze o grubości 15-20 cm. Z kolei w przypadku sadzenia drzew i krzewów konieczna jest znaczna ilość wysokiej jakości ziemi ogrodniczej, tak by zasypać dół dwukrotnie większy i 3 razy szerszy od bryły korzeniowej drzewa bądź krzewu.

W przypadku sadzenia roślin bądź drzew w piaszczystej glebie należy dodać do niej najpierw próchnicę, a przy sadzeniu drzew owocowych lub iglaków również odpowiedni nawóz, jeśli nie jest zawarty w wybranej ziemi ogrodniczej. Stosując się do preferencji roślin, co do podłoża ogrodniczego, można stworzyć piękny, różnorodny ogród.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ