Garaż blaszany 2020

Obecnie praktycznie przy każdym domu stoi chociaż jeden samochód, który wymaga ochrony – niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak: ulewne deszcze, wilgoć, grad, mróz, mocne słońce, mogą przyczyniać się do jego szybszego zużycia i niszczenia. Dlatego dużo osób decyduje się na budowę garażu. Najczęstszym wyborem jest garaż blaszany, który skutecznie ochrania samochód od niekorzystnych czynników środowiskowych ze wszystkich stron, jest stosunkowo niedrogi i nieskomplikowany do wybudowania oraz przy okazji można w nim przechowywać wszystkie sprzęty potrzebne do naprawy czy czyszczenia auta. Problemem są jednak formalności – wiele osób planujących taką inwestycję, zastanawia się, czy konieczne jest pozwolenie na budowę takiej konstrukcji, czy są jakieś wymogi i przepisy na ten temat. Myśleliście nad budową garażu blaszanego w roku 2020? Świetnie trafiliście! W tym artykule dowiecie się wszystkich koniecznych na ten temat informacji. Czytajcie dalej!

Czym jest garaż?

Garaż w rozumieniu prawnym jest to pomieszczenie posiadające dach i zamknięte ścianami, które jest przeznaczone do przechowywania i ochrony pojazdów. Są różne rodzaje garaży: garaże murowane, garaże blaszane i wiaty. Garaż murowany, choć najsolidniejszy, wiąże się z wysokimi kosztami budowy, wiata – czyli przestrzeń z zadaszeniem – z kolei nie ochrania tak dobrze samochodu, dlatego najczęściej wybierany jest garaż blaszany.

garaż blaszany Garaże Interstal

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej www.garazeinterstal.pl/.

Prawo budowlane dotyczące budowy blaszaka i innych budynków gospodarczych

Przepisy o budownictwie określane są na podstawie Dziennika Ustaw z 1994 roku, nr 89 poz. 414. Dotyczą one m.in. miejsca realizacji robót, jak się starać o pozwolenie na budowę, ochrony środowiska podczas prac. Prawo budowlane dotyczące legalnej budowy na posesji garażu blaszanego zawarte jest w Art. 29. Wymienione są tam przypadki, kiedy wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę oraz wymogi, a poza tym przedsięwzięcia takie jak wiaty, budynki gospodarcze, ogrodzenia i inne. W przypadku garażu blaszanego najbardziej interesuje nas punkt 2, według którego budowa parterowych budynków gospodarczych wolno stojących (w tym garaży) nie wymaga pozwolenia na budowę, kiedy: budynek jest o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz łączna liczba obiektów na powierzchni działki nie przekracza dwóch na każde 500 m2.

Czy budowa garażu wymaga zgłoszenia?

Zamiar budowy garażu blaszanego należy zgłosić do odpowiednich organów – starosty lub prezydenta miasta – w okresie nie krótszym niż 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac nad wzniesieniem obiektu. Jeżeli nie zostanie wniesiony sprzeciw, można rozpocząć budowę – mamy na to tzw. milczącą zgodę. Czas na realizację budowy wynosi 2 lata. Wybierając się do urzędu, należy się przygotować – składając zgłoszenie, należy pamiętać, że garaż musi spełniać również wszystkie wymogi bezpieczeństwa i normy, trzeba zwrócić uwagę na usytuowanie budynku w stosunku do granic działki, rodzaj i wielkość działki na jakiej mamy zamiar postawić garaż oraz jego powierzchnię. Złożenie zgłoszenia wiąże się z dołączeniem do niego wielu wymaganych dokumentów, dlatego należy sprawdzić dotyczące tego wymogi prawne, by nie spotkać się z odrzuceniem zgłoszenia. Na pewno potrzebne będą: oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością i działką w celach budowlanych, plan budynku i mapka sytuacyjna (skala 1:1000).

Budowa blaszaka – czy potrzeba pozwolenia na budowę garażu tymczasowego?

Kiedy zależy nam na odpowiedniej ochronie pojazdu, ale nie wiemy jeszcze, gdzie dokładnie chcemy wybudować garaż, możemy zdecydować się na postawienie blaszaka tymczasowego, tzn. na okres do 120 dni (wcześniej 180 – zmiana z kwietnia 2019 roku). Do tego czasu blaszak jest obiektem budowlanym. W takim przypadku nie jest wymagane pozwolenie (jedynie zgłoszenie), jednak po upływie wyznaczonego czasu, konieczne będzie jego uzyskanie. 

Kiedy można postawić blaszany garaż na stałe bez konieczności uzyskania pozwolenia?

Według prawa budowlanego zawartego w Art. 29 możemy pozwolić sobie na postawienie garażu blaszanego bez koniecznego pozwolenia również na stałe, ale wtedy spełnione muszą zostać określone warunki: musi być parterowy i wolno stojący, jego powierzchnia nie może przekraczać 35 m2, liczba obiektów nie może być większa niż dwa na każde 500 m2 powierzchni działki – jeśli działka liczy mniej, może się na niej znajdować tylko jeden. Ważne są też: kąt nachylenia dachu konstrukcji czy jej wielkość. Należy również przywiązać wagę do uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego – w zależności od tego, mogą pojawić się jeszcze inne wymogi. Oczywiście to, że nie potrzebujemy pozwolenia, nie oznacza, że możemy tak po prostu zacząć budowę na działce – nawet jeśli spełnione są wszystkie wymogi, wciąż wymagane jest złożenie zgłoszenia przynajmniej 30 dni wcześniej.

Konsekwencje w przypadku niedopełnienia formalności

Wybudowanie garażu blaszanego bez uprzedniego zgłoszenia lub otrzymania pozwolenia, jest uznawane za samowolę budowlaną, której konsekwencją są kary finansowe. Potem i tak będziemy zmuszeni do zalegalizowania blaszaka lub, gdy nie będzie spełniał wymogów, do jego rozbiórki, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Dlatego niezbędne jest zastanowienie się, czy chcemy garaż na stałe czy tylko tymczasowo – na przykład na czas budowy domu – i złożyć odpowiednie dokumenty, by nie narazić się na potencjalne nieprzyjemności.

Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

A teraz kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych nad garażem. Ogólne wymiary, jakie powinien mieć garaż to: min. 2 metry wysokości, 2,2 metra długości oraz 2,3 metra szerokości wjazdu. By przechowywać samochód, garaż powinien mieć także dobrą wymianę powietrza oraz oświetlenie elektryczne. Ze względu na to, czy chcemy w przyszłości przenosić garaż, możemy go wbudować w ziemię lub usadowić na betonowych stopach. Sama budowa garażu jest stosunkowo krótka, szczególnie jeśli skorzystamy z usług firmy, oferującej gotowe elementy.  Planując budowę garażu należy również wziąć pod uwagę plan zagospodarowania przestrzennego, ponieważ może mieć wpływ na wygląd i konstrukcję garażu. Garaż jest w ujęciu prawnym budynkiem, dlatego też istnieją określone warunki techniczne, jakie musi spełniać, a mianowicie musi być w odpowiedniej odległości od granicy działki. W zależności od ułożenia blaszak ma być oddalony od granicy: o 4 metry, kiedy od jej strony znajduje się ściana z oknem lub drzwiami lub o 3 metry, kiedy od jej strony znajduje się ściana bez okien. Wyjątkiem jest, gdy szerokość działki jest mniejsza niż 16 metrów, garaż nie jest dłuższy niż 6,5 metra i wysokość nie przekracza 3 metrów – wtedy można postawić garaż w granicy lub przynajmniej w odległości 1,5 metra. Garaż nie musi być też koniecznie wykonany z blachy – mogą być to też płyty drewniane lub betonowe – i nie ma to wpływu na decyzję o budowie (nie ma przepisów narzucających określony materiał budowlany).

Podsumowanie

Kiedy posiadamy samochód, zależy nam na tym, żeby był sprawny i służył nam jak najdłużej, dlatego dobrą inwestycją będzie wybudowanie garażu blaszanego, która odbywa się w stosunkowo krótkim czasie i niskich kosztach. Jednak trzeba mieć na uwadze aspekty prawne i zorientować się, przed rozpoczęciem prac, jakie wymogi muszą być spełnione oraz uzyskać pozwolenie lub złożyć zgłoszenie w odpowiednim urzędzie, ponieważ, w przeciwnym razie, możemy się spotkać z przykrymi konsekwencjami. Dlatego warto na bieżąco śledzić informacje o przepisach dotyczących prawa budowlanego, które mogą ulegać częstym zmianom.

[Głosów:340    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ