Czym jest mikoryza i jak wykorzystać to zjawisko w ogrodzie

Wiele osób kojarzy zjawisko mikoryzy z grzybami i zależnością, jaką tworzą z niektórymi gatunkami drzew. To naturalne powiązanie można wykorzystać w ogrodnictwie, korzystając z gotowych, specjalistycznych preparatów. Są one dostępne w dobrych sklepach ogrodniczych. Preparat zawiera odpowiednie związki organiczne pozyskane właśnie z naturalnie występującej mikoryzy w jednym z naturalnych połączeń.

Mikoryza – jak może wpłynąć na kondycję roślin w ogrodzie?

Preparaty z mikoryzą są obecnie bardzo popularne i cenione przez ogrodników. Wykorzystując powszechnie występujące zjawisko polegające na wymianie składników odżywczych można je wyizolować i podawać w postaci gotowego środka. Taki produkt zawiera strzępki grzybni, którą wytworzyły grzyby mikoryzowe, i nadaje się do wielu gatunków roślin. Zaleca się jej wykorzystanie w bardzo wczesnym etapie, czyli na przykład jesienią lub wiosną, gdy wykonuje się nowe nasadzenia. Podczas sadzenia roślin można umieścić trochę produktu w przygotowanym dołku tak, by korzenie miały do niego dobry dostęp. Podobnie warto zadziałać przy przesadzeniu rośliny niezależnie od tego, jaka jest to zmiana. Hormony roślinne zawarte w preparacie będą zapewniały korzyści niczym naturalna mikoryza.

W preparatach z mikoryzą wykorzystywane są niektóre gatunki grzybów dobrze współpracujące z gatunkiem rośliny danego rodzaju. Dlatego też bardzo istotny jest dobór produktu, inny będzie odpowiedni pod rośliny drzewiaste, a inny jako wsparcie nasion roślin naczyniowych. Takie dopasowanie powinno ułatwić właściwe zadziałanie preparatu i roślina będzie w stanie dużo wydajniej pobierać wodę i składniki pokarmowe dzięki grzybni. Jednak trzeba też dołożyć starań, by tuż po wykonaniu zabiegu mikoryza mogła faktycznie zaistnieć. Profesjonaliści zalecają, by nie przeprowadzać żadnych dodatkowych czynności ingerujących w system korzeniowy danej rośliny przynajmniej przez dwa, trzy miesiące po użyciu produktu. Można roślinę podlewać, ale dalsze przesadzanie czy też nawożenie są niezalecane i mogą zniweczyć powodzenie zabiegu.

Mikoryza a korzenie roślin – pozytywne skutki zastosowania mikoryzy

Zastosowanie mikoryzy niesie wiele pozytywnych skutków, jeśli chodzi o wzrost i siłę roślin w ogrodzie. Nowoczesne produkty wykorzystujące składniki wytworzone przez grzyby mikoryzowe mogą w naturalny i bezpieczny sposób doprowadzić do znacznego wzmocnienia rośliny i przyspieszenia jej wzrostu, oczywiście jeśli zostaną prawidłowo zastosowane. Składniki produktu wnikają do systemu korzeniowego przez ściany komórkowe korzeni roślin i dalej. Naturalnie występująca mikoryza funkcjonuje często przez cały czas życia rośliny, ale przy zastosowaniu ogrodniczym jest to trudne do uzyskania i często niepotrzebne. Drzewa leśne mają stały dostęp do grzybni dzięki temu, że las jest specyficznym ekosystemem i ingerencje człowieka, takie jak nawożenie, przesadzanie praktycznie tam nie występują. Wykorzystując zjawisko do krzewów owocowych czy też roślin z rodziny wrzosowatych osiąga się pozytywne rezultaty dokładnie wtedy, kiedy roślina bardzo tego potrzebuje. Mikoryza dostarcza naturalnego nawozu dzięki obecności określonego gatunku grzyba. Elementy grzybni oplatają korzenie roślin tworząc system wymiany składników odżywczych prosto z gleby oraz produkowanych bezpośrednio przez grzybnię. Pozostawienie grzybni między korzeniami rośliny na dłuższy czas jest możliwe, choć może być trudne do uzyskania. Często wymaga to zastosowania preparatu ponownie za określony czas.

Grzyby mikoryzowe mogą też pomóc roślinie w walce z patogenami obecnymi w glebie. Niektóre grzyby wykazują specjalizację tego rodzaju i jest to całkowicie naturalne działanie. Grzybnia znajduje się w bezpiecznym miejscu i jest chroniona przez system korzeniowy i warstwę gleby, więc nie grożą jej warunki klimatyczne albo też nagłe zmiany pogody, a w zamian rośliny zaopatrywane są w wiele przydatnych substancji.

Zalety stosowania szczepionek mikoryzowych

Ogrodnicy często wskazują na pozytywne zjawisko wywoływane przez zachodzący rodzaj mikoryzy. Mikoryza może bowiem wpływać na roślinę podobnie jak naturalna szczepionka. Mikoryza pozwala uniknąć wielu chorób typowych dla gatunku, przy czym nie są wtedy konieczne chemiczne opryski (albo trzeba stosować ich mniej, w zależności od warunków i kondycji samej rośliny). Dzięki obecności grzybni takie rośliny jak wrzosy, borówki, storczyki stają się lepiej przystosowane do funkcjonowania w danym miejscu. Zmniejsza się prawdopodobieństwo zakażenia rośliny różnymi patogenami, które bez grzybni mogłyby bez przeszkód wniknąć w dalsze części rośliny.

Występowanie mikoryzy jest czynnikiem, który znakomicie wpływa na bujny rozwój roślinności w lasach, a te nie zawsze tworzą się na idealnych glebach. To samo zjawisko można wykorzystać w ogrodzie, na obszarze wydartym naturze i niekoniecznie odpowiednio żyznym. Trudne warunki glebowe w przydomowych ogrodach wywołane są też częstymi pracami ziemnymi i stosowaniem chemikaliów. Zastosowanie preparatów z grzybami mikoryzowymi może sprawić, że odporność roślin na różne czynniki wzrośnie, a ich wzrost będzie ułatwiony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ