Farby do malowania drewna

W sklepach z materiałami budowlanymi można znaleźć całą masę przeróżnych puszek z napisami – farba do drewna. Tak duży wybór sprawia, że nie wiemy, na który wariant farby się zdecydować. Poszczególne rodzaje farb różnią się od siebie przeznaczeniem oraz pramateriami. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, warto zapoznać się z cechami farb do drewna.

Rodzaje farb do drewna

W sklepach można spotkać się z trzema rodzajami farb do drewna, należą do nich farby akrylowe, alkidowe (lub ftalowe) oraz kredowe. Funkcjonuje również pojęcie farb olejnych, które obecnie jest wypierane przez farby ftalowe, których przykładem może być Śnieżka supermal: farba olejno-ftalowa. Farby olejne tworzone są na bazie olejów lnianych, natomiast farby ftalowe i alkidowe to ich właściwie zamienniki. Wspólną cechą farb jest takie samo spoiwo, czyli żywica posiadająca bardzo podobne właściwości.

Farba do drewna, zwana alkilową lub ftalową stosowana jest na zewnątrz lub w miejscach, które są intensywnie użytkowane. Olej doskonale zabezpiecza powierzchnię drewna, łatwo się rozprowadza i chroni przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Charakterystyka poszczególnych farb do drewna

Farba do drewna akrylowa

Farba do drewna akrylowa doskonale rozcieńcza się w wyniku połączenia z wodą. Posiada neutralny zapach i dość szybko schnie. Trwałość farby akrylowej jest średnia, wielokrotnie mogą pojawiać się odpryski oraz plamy. Farba akrylowa jest bezpieczna dla dzieci i można nią malować meble narażone na średnią intensywność używania, np. komody, szafy.

Farba do drewna alkidowa

Powinna być rozcieńczana benzyną lakową i odznacza się mocno charakterystycznym zapachem, który potrafi utrzymać się przez kilka dni. Schnie dużo wolniej niż farba do drewna akrylowa, z pomalowanych elementów można korzystać dopiero po 12 godzinach. Bardzo dobrze utrzymuje się na podłożach i nie powoduje żadnych odprysków, dzięki temu może być stosowana na zewnątrz. Nie jest polecana do stosowania w pokojach dziecięcych, natomiast doskonale sprawdza się na powierzchniach intensywnie używanych, np. blat biurka, meble w warsztacie czy piwnicy.

Farba do drewna kredowa

Rozcieńczanie farby kredowej jest możliwe przy użyciu wody. Posiada ona neutralny zapach i bardzo szybko schnie. To najlepszy wybór farby do drewna, jeśli zależy nam na pomalowaniu danych elementów w krótkim czasie. Trwałość farby kredowej nie jest za wysoka, czasami mogą pojawić się odpryski lub plamy. Farba do drewna kredowa jest bezpieczna dla dzieci i może być wykorzystywana do malowa mebli w stylu przestarzałym.

Najpopularniejsza farba do drewna – Elastoflex

Do najchętniej stosowanych farb do drewna należy farba Elastoflex. Można ją wykorzystać do malowania elementów zlokalizowanych na zewnątrz. Dobrze odnajduje się, jako farba fasadowa i świetnie pokrywa części drewniane wykonane z różnych klas drewna.

Farba do drewna Elastoflex chroni drewno i inne nawierzchnie przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV, wilgocią, gradem, deszczem i zanieczyszczeniami. Powłoka wykonana z farby Elastoflex zapewnia długoletnią ochronę drewna i stanowi doskonały efekt dekoracyjny. Farba dobrze nadaje się do malowania wszelkich konstrukcji drewnianych znajdujących się na zewnątrz (domki letniskowe, domy drewniane, tarasy, ramy okien, drzwi lub obrazów, huśtawki). Doceniania jest nie tylko przez Polskich klientów, ale również przez osoby zamieszkujące tereny położone w różnych warunkach klimatycznych np. północna Ameryka. To jedna z najlepszych farb docenianych na rynku, więcej o niej można dowiedzieć się na noxan.

[Głosów:15    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ