urządzając dom

Urządzanie domu to trudne wyzwanie, przed którym stają wszyscy właściciele nowych domów. Brzmi trywialnie, jednak jeśli czekają cię prace wykończeniowe w pierwszym własnym lokalu, warto uświadomić sobie, że nie jesteś jedyną osobą w takiej sytuacji. Tak naprawdę mnóstwo ludzi urządza i wykańcza domy i mieszkania każdego dnia, a mało kto czuje się w tym pewnie i swobodnie. To nic dziwnego, ani tym bardziej złego czy wstydliwego, że nie wiesz jak zabrać się za urządzanie domu.

Jednak abyś nie musiał popełniać błędów, które inni popełnili za Ciebie i abyś wiedział, na co zwrócić uwagę, przygotowaliśmy ten poradnik. Mamy nadzieję, że jego lektura pomoże Ci urządzić dom i sprawi, że będzie to początek wspaniałej przygody, a nie przykry obowiązek, przez który chcesz jak najszybciej przebrnąć.

  1. Planuj wszystko

Aby końcowy efekt był zadowalający zarówno pod względem użytkowym, jak i estetycznym, trzeba poczynić pewne plany i trzymać się ich. Zaplanowanie przestrzeni pozwoli Ci uniknąć zbędnych wydatków – jeśli wiesz, co chcesz kupić i czego potrzebujesz, nie kupisz rzeczy, które nie są Ci potrzebne i się zmarnują. Z kolei określenie konkretnego stylu, w którym chcesz utrzymać, dom zapewni wizualną spójność poszczególnych elementów. Nie ma nic złego ani w stylu dworkowym, ani w vintage, ani w nowoczesnym minimalizmie. Problem pojawia się, gdy ktoś próbuje te trzy rzeczy łączyć w jednym domu.

  1. Ustal szatę kolorystyczną

Jednym z podstawowych błędów, które popełnia wielu ludzi, jest kupowanie rzeczy w zbyt wielu kolorach. Aby pomieszczenie wyglądało estetycznie, nie może w nim być zbyt wielu różnych elementów. Zasada ta dotyczy przede wszystkim, choć nie tylko, rzeczy jaskrawych i rzucających się w oczy. Wcześniejsze ustalenie, jakich kolorów i odcieni chcesz użyć w poszczególnych pomieszczeniach, pozwoli Ci wybierać odpowiednie farby, meble i dodatki, które w efekcie będą ładnie ze sobą współgrały i stworzą kompletną przestrzeń, a nie kakofonię barw.

Urządzanie domu

  1. Zadbaj też o zewnętrze

Urządzając dom, skupiamy się na wnętrzach, jednak równie ważne jest zwrócenie uwagi na części zewnętrzne. Jeśli przy domu jest ogród, zaplanuj, co chciałbyś, by w nim było. Dużo kwiatów, rabata warzywna, a może jabłoń? Huśtawka dla dzieci czy stolik kawowy? A może wszystko to i jeszcze coś innego? Jeśli masz taką możliwość, postaraj się zbudować taras. Nawet jeśli nie wydaje Ci się to prawdopodobne, gwarantujemy, że pokochasz leniwe weekendowe śniadania na świeżym powietrzu i wieczorne spotkania z przyjaciółmi przy grillu. Wybierz się na zakupy i postaw na deski tarasowe – Leszno i Poznań to przykładowo największe ośrodki handlowe w Wielkopolsce, więc znalezienie odpowiedniego salonu podłóg i tarasów nie będzie stanowiło większego problemu.

  1. Oszczędzaj mądrze

Wszyscy wiemy, że urządzenie domu to ogromny wydatek, zwłaszcza jeśli poprzedza go wydatek w postaci postawienia czy zakupu owego domu. Nic dziwnego, że wielu ludzi chce na niektórych elementach urządzania domu oszczędzić. Są jednak rzeczy, na których oszczędzać się nie powinno. Przykłady? Tania farba, która ma nierówno rozłożony pigment albo słabo trzyma się ścian. ”Fachowcy”, którzy nie mają pojęcia o swojej pracy i ułożą płytki tak krzywo, że dziecięcy rowerek sam będzie zjeżdżał w stronę drzwi wejściowych. Albo w połowie układania płytek w kuchni zmienią fugę z ciemnoszarej na beżową. Albo tania kanapa, której obicie przetrze się po roku. Widzieliśmy to wszystko na własne oczy i ostrzegamy, żebyś Ty nie musiał doświadczać takich tragedii na własnej skórze we własnym domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ