Jak wybrać lampy do roślin

Odpowiednie oświetlenie ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin uprawianych zarówno w warunkach domowych, jak i w szklarniach. Do tego celu stosuje się różnego rodzaju lampy. Są one kluczowym elementem w zapewnieniu roślinom odpowiednich warunków. Jak więc wybrać odpowiednie produkty i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Jakie dobrać lampę według jej rodzaju?

Przy uprawie roślin we wnętrzach, np. w szklarniach, właściwe oświetlenie jest niezbędnym elementem dla ich zdrowego rozwoju i wzrostu. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów lamp, które różnią się między sobą zużyciem energii i określonym spektrum świecenia.

Lampy fluorescencyjne to bardzo popularny wybór. Cieszą się one dużym zainteresowaniem ze względu na energooszczędność oraz niską emisję ciepła. Tym samym są dobrym rozwiązaniem zarówno do szklarni, jak i do hodowli roślin w domu. Stosuje się je głównie w przypadku młodych roślin, a także dla sadzonek o niskich wymaganiach świetlnych. W sklepach można znaleźć ich szeroki wybór pod kątem rozmiarów i kształtów.

W profesjonalnych uprawach stosuje się bardzo często lampy HPS oraz MH. Ten pierwszy typ emituje światło o ciepłym spektrum barw. Przypomina tym samym słoneczne oświetlenie w ciągu lata, tworząc środowisko sprzyjające kwitnieniu i owocowaniu roślin. Lampy HPS stosuje się głównie podczas okresów zimowych i jesiennych. Typ MH dostarcza światło w chłodniejszym, niebieskawym spektrum. Symuluje oświetlenie słoneczne rankiem. Efektem tego jest efektywniejszy i szybszy rozwój liści i łodyg u roślin.

Na rynku dostępne są także lampy LED, które wyróżniają się dużą energooszczędnością. Ich ogromną zaletą jest możliwość pełnej i zdalnej kontroli nad spektrum światła. Wystarczy z pomocą pilota ustawić odpowiednią temperaturę barwową, aby stworzyć dla roślin odpowiednie środowisko do prawidłowego rozwoju. Lampy LED są idealne zarówno dla delikatnych ziół, jak i bardziej wymagających warzyw hodowanych w szklarniach. Tym bardziej że ich istotną zaletą jest jedynie minimalna emisja ciepła.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie dla roślin?

Wybierając lampy do roślin, należy na początek przyjrzeć się unikatowym potrzebom każdej sadzonki. Należy brać pod uwagę także fazę wzrostu, rodzaj i stan zdrowia. Istotne jest stworzenie roślinie warunków, które będą symulować naturalne środowisko. Dlatego istotny jest dobór lamp o określonym spektrum świecenia i pożądanej intensywności. Należy także pamiętać o tym, że niektóre rośliny potrzebują więcej światła czerwonego podczas kwitnienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ