Odległości w łazience

Funkcjonalność łazienki sprowadza się w dużej mierze do… liczb. Jeśli przy jej projektowaniu zachowasz odpowiednie odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami, będziesz mógł swobodnie korzystać z każdego z nich, bez przybierania niewygodnej pozycji. Sprawdź, jakie odległości warunkują ergonomiczny układ łazienki.

Wygodna strefa kąpielowa

Nietrudno domyślić się, że to wanna wymaga pozostawienia większej pustej przestrzeni potrzebnej do wchodzenia i wychodzenia z kąpieli. Jeśli chcesz, by jej użytkowanie było wygodne, powinieneś przewidzieć na to ok. 100/120 cm × 70/100 cm, w zależności od wymiarów konkretnego modelu. Dodatkowo, od innych sanitariatów powinno ją dzielić co najmniej 20 cm.

W przypadku prysznica w zupełności wystarczy strefa funkcjonalna o wymiarach 80/100 cm × 90/110 cm. Pozostałe odstępy wyglądają dokładnie tak jak przy wannie.

Jak zaplanować strefę umywalkową?

Z umywalki korzystasz zazwyczaj przy drobnych czynnościach toaletowych – myciu rąk, twarzy, zębów lub goleniu zarostu. Ze względu na zróżnicowane wymiary tego elementu, przy mierzeniu dystansu powinieneś uwzględnić jego długość. Jeśli jest:

  • mniejsza niż 40 cm – wystarczająca będzie wolna przestrzeń równa ok. 50 × 70 cm,
  • większe niż 40 cm – potrzebujesz pustej strefy dostępowej wynoszącej ok. 100 × 70 cm.

Co z jej otoczeniem? Najlepiej, aby boki umywalki były oddalone od innych sanitariatów o ok. 20 cm. Pozwoli Ci to np. wygodnie zgiąć łokcie podczas mycia twarzy czy płukania zębów. Wyjątkiem jest tutaj prysznic, który może stać nawet w 5-centymetrowym oddaleniu od umywalki, a i tak oba elementy będą wygodne w użytkowaniu. Istotne jest tylko dopilnowanie tego, by taki układ nie utrudniał otwierania drzwi kabiny.

Swoboda ruchu przy toalecie i bidecie

Aby korzystanie z toalety wiązało się komfortem, powinieneś pozostawić przed nią wolną przestrzeń równą 80 × 60–80 cm. Ważne jest również oddalenie jej od innych sanitariatów oraz prostopadłej ściany na odległość nie mniejszą niż 20 cm. Wyjątek od tej zasady stanowi bidet, który – w idealnych warunkach – powinien znajdować się ok. 30 cm od miski ustępowej. Co do samego bidetu, powinieneś pozostawić przed nim niezagospodarowany prostokąt posadzki o wymiarach 100 × 70 cm służący zapewnieniu swobody ruchów.

Wolne miejsce przed pralką

O ile nie dysponujesz oddzielnym pomieszczeniem na pralnię, zorganizujesz ją najpewniej w łazience. Jakie odległości powinieneś zachować, aby korzystanie z niej było wygodne. W przypadku pralki ładowanej od frontu optymalną wygodę zapewni wolne miejsce o wymiarach ok. 90 × 100 cm. Taka przestrzeń wystarczy w zupełności, by otworzyć jej drzwiczki na pełną szerokość, stanąć przed bębnem i wygodnie wyjąć z niego uprane rzeczy.

Jeśli zdecydujesz się na pralkę ładowaną od góry, odstęp może być znacznie mniejszy. Na dobrą sprawę wystarczy tylko, abyś mógł podejść do urządzenia na tyle blisko, by móc swobodnie manewrować przy panelu sterowania i wkładać ubrania do bębna. To doskonała opcja do łazienek o małym metrażu, w którym każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.

Pamiętaj o tym, że poszczególne przestrzenie funkcjonalne dla każdego elementu wyposażenia łazienki mogą się łączyć i nachodzić na siebie. Ich celem jest zapewnienie Ci komfortu podczas wykonywania konkretnych czynności – a przecież nie zażywasz kąpieli w wannie, nie myjesz zębów przy umywalce i nie wyciągasz prania z pralki w tym samym czasie. Zachowanie odstępów warunkujących ergonomię jest możliwe zatem nawet w łazienkach o małym metrażu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ