Zimowity

Jesienny ogród również może być piękny, a jedną, z roślin, która czyni go bardziej żywym i kolorowym, jest zimowit jesienny. Jest to gatunek, który występuje w Polsce naturalnie. Zazwyczaj rośnie w niższych partiach gór i w południowych rejonach kraju. Z powodzeniem można go jednak sadzić w ogrodach – świetnie sprawdza się na rabatach czy skalniakach. Można go także uprawiać w donicach! Jak zatem sadzić i uprawiać zimowita?

Zimowit na jesienne rabaty

Każdy, kto chce mieć piękny jesienny ogród, będzie naprawdę zachwycony efektem, jaki daje zimowit jesienny. Roślina ta zaliczana jest do rodziny zimowitów i kwitnie od września do października. Jej niezbyt wysokie, bo osiągające zaledwie około 15 centymetrów wysokości kwiaty, są jednak dość okazałe i rosną z reguły w kępkach po nawet kilkanaście sztuk.

Kwiatostany zimowita z wyglądu przypominają krokusy. W zależności od odmiany zimowity mają zazwyczaj barwę:

  • białą
  • fioletową
  • różową
  • purpurową
  • żółtą

Warto zaznaczyć, że zimowit jest pod częściową ochroną. Ponadto ze względu na zawartość kolchicyny jest trujący, dlatego należy postępować z nim ostrożnie.

Zimowit – sadzenie i uprawa

Zimowit jest rośliną mrozoodporną i wieloletnią. Posadzony na jednym stanowisku będzie kwitnąć przez wiele lat. Roślinę sadzi się do gruntu w połowie sierpnia. Zimowity lubią stanowiska słoneczne lub ewentualnie w półcieniu, o umiarkowanej wilgotności i zasobnej w minerały. Dobrze radzą sobie na ziemiach gliniasto-piaszczystych czy gliniasto-ilastych.

Bulwy zimowitów sadzi się do gruntu na głębokość około 12-15 cm. Jeśli sadzimy je na rabatach w bliskim sąsiedztwie, należy koniecznie zachować pomiędzy nimi odległość kilkunastu centymetrów, ponieważ z jednej cebuli wyrasta nawet kilkanaście kwiatów. Wiosną zimowita należy systematycznie podlewać, jednak równocześnie warto zadbać o ochronę przed zbyt intensywnymi deszczami. Wiosną pojawiają się zielone liście. Ciekawostką jest to, że zimowit zakwita dopiero po uschnięciu liści.

Rozmnażanie i przesadzanie zimowita

Raz na kilka lat warto wykopać bulwy zimowita. Zabieg ten przeprowadza się w końcówce czerwca. Wtedy też można rozmnożyć roślinę poprzez odczepienie bulw przybyszowych. Przy czym cebulki zimowita od razu po wykopaniu przesadzamy na inne miejsce. Zimowita można sadzić w większych skupiskach lub punktowo, na rabatach, w donicach, na skalniakach, czy na trawnikach. Przy czym doskonale uzupełnia się z takimi roślinami jak kosodrzewiny, krzewy iglaste czy krokusy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ