Rekuperacja z klimatyzacją

Wraz z popularyzacją rekuperacji, coraz częściej wypływa temat jej połączenia z klimatyzacją. Wielu inwestorów błędnie uważa, że rekuperacja i klimatyzacja są systemami tożsamymi. Niestety, są to dwie różne instalacje, które co najważniejsze pełnią zupełnie inne funkcje. Nie znaczy to jednak, że nie mogą ze sobą współpracować. Czy warto postawić na rekuperację z klimatyzacją?

Rekuperacja a klimatyzacja

Zasadniczą kwestią, jaką trzeba wyjaśnić, jest to, czym dokładnie jest klimatyzacja, a czym rekuperacja. Bo w żadnym wypadku nie można traktować obu instalacji w sposób zamienny. Czyli ogólnie:

  • Klimatyzacja – jest to instalacja, która ma za zadanie schładzać powietrze w danym budynku czy obiekcie. Zazwyczaj cały proces odbywa się w cyklu zamkniętym.
  • Rekuperacja – to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, która ma za zadanie ciągłą dystrybucję świeżego powietrza do budynku – stare powietrze zostaje usuwane i zastępowane nowym.

Co prawda rekuperatory – zwłaszcza te wyposażone w gruntowny wymiennik ciepła, są w stanie nieznacznie obniżyć temperaturę latem, nie jest to jednak aż tak znacząca różnica, jaką jest w stanie osiągnąć klimatyzacja. Tym samym rekuperacja i klimatyzacja jako duet są rozwiązaniem najbardziej optymalnym, które zapewni w pełni komfortowe warunki. Dzięki temu zyskujemy ciągły dostęp do świeżego powietrza, zapewniony przez rekuperację, które równocześnie jest schłodzone przez klimatyzację.

Klimatyzacja i rekuperacja w mieście Olsztyn – system kanałowy

Rekuperacja i klimatyzacja mogą być zainstalowane zupełnie niezależnie lub w postaci kompleksowego systemu kanałowego. Taką kompleksową instalację, w której chłodne powietrze z klimatyzatora jest rozprowadzane przez rekuperację i dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem anemostatów, najlepiej zrobić od razu, przy montowaniu rekuperacji. W innym przypadku konieczne będzie przebudowanie instalacji i uzupełnienie ją o dodatkowe elementy.

Rekuperacja i klimatyzacja w mieście Olsztyn – tandem obu instalacji

Oczywiście, jeśli rekuperacja już istnieje, także można zainstalować klimatyzację. Projekt takiej instalacji należy jednak zlecić profesjonalnej firmie (zob. klimatyzacja w mieście Olsztyn), która dopasuje najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji. Czasami konieczne jest stworzenie niezależnego układu lub montaż klimatyzacji typu split. Co istotne, przy wyborze klimatyzacji z funkcją rewersyjną możliwe będzie również dogrzewanie budynku, ponieważ klimatyzacja może działać wtedy także jako powietrzna pompa ciepła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ