Wykańczanie wnętrz według Polaków: jakie rozwiązania zdominowały ubiegły rok?

Rok 2016 to już przeszłość. W ciągu poprzednich dwunastu miesięcy dało się zaobserwować różne mody i tendencje – również w dziedzinie wykańczania wnętrz. Jakie rozwiązania cieszyły się wśród Polaków największą popularnością? I z czego to właściwie wynikało?

W każdym sezonie można dostrzec pewne interesujące trendy – nie tylko w branży modowej czy fryzjerstwie, ale również w dziedzinie wykańczania wnętrz. Znajomość aktualnych nowinek ze świata aranżacji bywa bezcenna, tym bardziej, że większość obecnych trendów to kontynuacja tendencji z lat poprzednich. Trendy wykończeniowe utrzymują się bowiem zdecydowanie dłużej od tych odzieżowych, które najczęściej wybuchają, żeby zaraz błyskawicznie przeminąć. Co było zatem najmodniejsze w zeszłym roku?

Większa świadomość ekologiczna

Ekologia z każdym kolejnym rokiem staje się coraz bardziej obecna w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Ekologiczny od dłuższego czasu jest lifestyle, jedzenie, nawet odzież zaczęto produkować z ekologicznych materiałów. Nic więc dziwnego, że w zeszłym toku we wnętrzach na dobre rozgościł się styl eko. Co to jednak oznacza w praktyce?

perfectspace-pl-wkanczanie-wnetrz-wedlug-polakow-jakie-rozwiazania-zdominowaly-ubiegly-rok-2

– Główną cechą wnętrz w stylu ekologicznym jest czerpanie z natury, co widoczne jest zarówno w wyborze kolorów, materiałów, jak i dodatków – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Przy wykańczaniu wnętrz w stylu ekologicznym korzysta się przeważnie z jasnych kolorów oraz barw ziemi. Biel to oczywisty wybór, ale w zeszłym roku popularnością cieszyły się również beże, brązy, zielenie, pojawiały się także odcienie żółci i błękitu.

perfectspace-pl-wkanczanie-wnetrz-wedlug-polakow-jakie-rozwiazania-zdominowaly-ubiegly-rok-3

Jeżeli chodzi o materiały, to w 2016 roku bardzo chętnie sięgaliśmy po te ekologiczne: drewno, wiklinę, rattan, korek, kamień oraz różnorodne tkaniny, w tym len i bawełnę. Najpopularniejsze przy aranżacji wnętrz okazały się drewniane elementy, które – z uwagi na wiele odmian i odcieni kolorystycznych – doskonale komponują się z niemal każdym surowcem. A że w stylu eko wyrzucanie jest grzechem, to w mieszkaniach coraz częściej można dostrzec palety (w formie stolików kawowych lub łóżek!), skrzynki po owocach, butelki i meble z odzysku. Generalnie coraz więcej osób czerpie radość z wydobywania piękna z rzeczy starych i nieoczywistych.

perfectspace-pl-wkanczanie-wnetrz-wedlug-polakow-jakie-rozwiazania-zdominowaly-ubiegly-rok-4

Częściej wybieraliśmy backsplash

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wiele się pozmieniało, jeżeli chodzi o wykańczanie wnętrz kuchennych. Architekci wnętrz podkreślają, że coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych płytek ceramicznych na rzecz backsplash’u – szklanych paneli kuchennych. Skąd ta zmiana? Trzeba mieć na uwadze fakt, że ściana nad blatem kuchennym jest nieustannie narażona na rozmaite zabrudzenia powstające w trakcie gotowania – osadzający się tłuszcz, plamy z sosu lub wilgoć. I choć płytki ceramiczne są stosunkowo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości, to istnieje wiele ciekawszych materiałów o podobnych właściwościach.

perfectspace-pl-wkanczanie-wnetrz-wedlug-polakow-jakie-rozwiazania-zdominowaly-ubiegly-rok-5

– Nasi klienci wybierają backsplash, bo szklane panele niezmiernie łatwo doprowadzić do czystości, wystarczy szmatka z płynem do mycia szyb – dodaje Maciej Balcerek. – Backsplash ma dodatkowo tę przewagę nad płytkami ceramicznymi, że nie wymaga do montażu fug, w których potrafią się gromadzić zabrudzenia. Trzeba jednak pamiętać, że szkło nie sprawdzi się równie dobrze w każdej kuchni. Backsplash zdecydowanie najkorzystniej prezentuje się w kuchniach nowoczesnych, utrzymanych w stylu minimalistycznym.

Wykańczanie wnętrz w roku 2017

Moda bywa kapryśna i lubi się nieustannie zmieniać, więc kto wie – może w przyszłości szklane panele kuchenne przestaną cieszyć się popularnością, a naturalne drewno zostanie całkowicie wyparte przez plastik. Teraz brzmi to co prawda nieprawdopodobnie, ale czyż poprzedni rok nie udowodnił, że w dzisiejszych czasach nie istnieją już rzeczy niemożliwe?

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGruntowny remont w domu
Następny artykułProjektanci wnętrz przy kawie
Redakcja PolskiDom.com.pl

Studiuję projektowanie wnętrz na jednej z najlepszych uczelni w kraju. Mój cel to zostać świetną projektantką wnętrz w stylu skandynawskim, który uwielbiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ