Wkładki do zamków typu B i C - jakie są różnice

Podstawową ochronę mieszkania czy domu przed włamywaczami są drzwi antywłamaniowe. Jednak nawet najlepszej klasy drzwi mogą okazać się niedostateczną ochroną, jeśli zamek w nich zamontowany nie będzie zbyt trudny do sforsowania. Czasy, kiedy złodzieje wyważali drzwi czy wyrywali je z zawiasów dawno minęły. Teraz to właśnie zamki w drzwiach są główną zaporą, którą będzie się starać przełamać włamywacz.

Jednak w zamkach muszą znajdować się również odpowiednie mechanizmy. Te nazywane są wkładkami. Na rynku najczęściej dostępne są modele z oznaczeniem klasy B i C. Czym się od siebie różnią?

Co to jest wkładka?

Wkładka do drzwi to element każdego zamka. Dzięki niej można zabezpieczyć odpowiednio mieszkanie przed wtargnięciem do mieszkania czy domu nieproszonych gości. Operować nią można za pomocą odpowiedniego klucza.

Wystarczy go przekręcić w lewo lub prawo, aby uruchomić rygiel odpowiedzialny za blokowanie drzwi. Wkładki w zamkach są głównymi celami włamywaczy, gdyż po ich sforsowaniu mogą dostać się do środka. W zależności od klasy wkładki może to mu zająć kilka sekund lub kilka minut.

Z reguły jednak złodziejowi zależy na czasie. Im dłużej musi się męczyć z zamkiem, tym szybciej dochodzi do wniosku, że naraża się na ewentualne konsekwencje swojego czynu. Można więc wywnioskować, że im trudniejszy jest zamek do sforsowania, tym lepiej ochroni on mienie znajdujące się w mieszkaniu.

Wkładka klasy B – podstawowa ochrona

To jaką klasę otrzyma dana wkładka określa Instytut Mechaniki Precyzyjnej. To on jest odpowiedzialny za wydawanie certyfikatów, które określają jakość zabezpieczenia znajdującego się w mechanizmie zamka.

Bardzo rzadko na rynku można spotkać wkładki oznaczone klasą A, ponieważ jej ochrona jest bardzo znikoma. Zazwyczaj przełamanie takiej bariery zajmuje złodziejowi około minuty, a więc jest to zbyt niska ochrona dla drzwi wejściowych.

Znacznie lepiej natomiast wypadają wkładki z certyfikatem klasy B. Sforsowanie zabezpieczeń tego zamka zajmuje od trzech do nawet sześciu minut. To wystarczająco długi czas, aby włamywacz odpuścił.

Wkładka klasy C – czy to najlepsza ochrona?

Wkładki oznaczone klasą C gwarantują najwyższy stopień bezpieczeństwa. Sforsowanie zamka tej klasy zajmie złodziejowi grubo ponad sześć minut. Nikt to specjalizuje się w tym „fachu” nie będzie chciał poświęcać, aż tyle czasu i tyle ryzykować, żeby obrabować mieszkanie.

Dlatego zastanawiając się nad zakupem wkładki do drzwi warto pamiętać o spojrzeniu nie tylko w parametry określające jej rozmiar, ale także na klasę zabezpieczenia. Minimalnym wskaźnikiem powinna być klasa B, aczkolwiek powinno celować się w najwyższą.

[Głosów:9    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ