wertykulacja trawnika

Jako posiadacze pola zielonej trawy, chcemy aby rosła ona jak najpiękniejsza i aby cały nasz trawnik prezentował się jak najlepiej. Nie wszystko jednak zależy od nas. Często czynniki zewnętrzne wpływają negatywnie na nasz pas zieleni i jego wygląd zmienia się na gorsze. Ale na szczęście są sposoby, aby przywrócić świetność naszego trawnika i warto znać niektóre z nich, bo może się okazać, że uchronią nas przed wymianą trawy, a co za tym idzie, przed ponoszeniem dodatkowych kosztów. Jednak wymaga to pewnej wiedzy, którą warto stale aktualizować. Z pewnością opłaca nam się to, jeżeli chcemy aby nasz trawnik cieszył oko przez długi czas.

Wertykulacja trawnika jako sposób konserwacji.

Po pewnym czasie użytkowania naszego trawnika, może okazać się, że przestał prezentować się tak pięknie, jak na początku. Często powody są dosyć błahe – na powierzchni trawy gromadzą się między innymi skoszone źdźbła trawy, mchu czy innych odpadków, które blokują dostęp nawozu, powietrza i wody do właściwej warstwy trawnika. To jest właśnie moment, kiedy należy wertykulować trawnik, w celu pozbycia się wszelkich zbędnych do jego rozwoju materiałów. Dzięki temu z naszego trawnika pozbędziemy się wszelkich odpadków, które działają na jego niekorzyść i sprawiają, że w miarę upływu czasu nie wygląda tak, jak sobie na początku zaplanowaliśmy. Wertykulacja trawnika chroni nas przed wymianą jego całego, dlatego ważne jest, aby nie przegapić momentu, w którym powinna zostać przeprowadzona.

Wertykulowanie trawnika – co to właściwie jest?

Wertykulowanie trawnika to nic innego jak pionowe cięcie darni, na głębokość 6-8 centymetrów, które pozwala na skuteczne pozbycie się obumarłych części trawy, mchu i filcu. Zapewnia to przywrócenie prawidłowej cyrkulacji powietrza, światła oraz wody na naszym trawniku. To zrozumiałe, że z biegiem czasu na powierzchni naszego trawnika pojawiają się zbędne elementy, które niekorzystnie na niego wpływają. Warto wertykulować trawnik za każdym razem, kiedy widzimy, że przestaje on wyglądać efektownie i wymaga dodatkowej pielęgnacji. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni, kiedy najlepiej dokonać wertykulacji trawnika, warto poprosić o opinię specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki temu z pewnością nie przeoczymy momentu, w którym nasz trawnik wymaga oczyszczenia i zanim przestanie przypominać splątany, skołtuniony dywan.

wertykulować trawnik czy nie - jakie niesie to za sobą zalety

Dbaj o trawnik, nie przepłacaj.

Jeżeli uświadomimy sobie jak ważna jest wertykulacja trawnika, nabierzemy pewności, że ten zabieg pielęgnacyjny jest dużo ważniejszy niż mogłoby się na początku wydawać. Pozwala nam przede wszystkim uniknąć kosztów z kompleksową wymianą trawnika. Dlatego jeżeli wahamy się czy wertykulacja jest u nas konieczna, przemyślmy wszystkie za i przeciw i zastanówmy się czy lepiej zwlekać z wertykulacją, czy lepiej później na nowo zasiewać swój wymarzony trawnik. Miejmy na uwadze to, że profilaktyka pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, a to czasem ma kluczowe znaczenie.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ