Drzwi wejściowe muszą być na tyle mocne, ciepłe i wytrzymałe, aby dobrze chronić wnętrze budynku przed wieloma niekorzystnymi czynnikami. To również wizytówka domu, więc nie wolno zaniedbać kwestii estetyki. Do wyboru będą drzwi wejściowe aluminiowe, drewniane, stalowe oraz z PVC.

Podstawowe elementy drzwi zewnętrznych

W skład zestawu drzwiowego wchodzi skrzydło, ościeżnica i zawiasy, a czasami jeszcze próg.

Coraz częściej tradycyjne drzwi płycinowe są wypierane przez pozwalające na osiągnięcie lepszych parametrów termoizolacyjnych drzwi płytowe. W tym przypadku konstrukcję złożoną z ramy skrzydła obłożoną dwiema płytami z zewnątrz można wyjątkowo łatwo wypełnić grubą warstwą materiału izolacyjnego. Najczęściej będzie to pianka poliuretanowa albo wełna mineralna.

Ościeżnica jest ramą mocowaną na stałe w otworze drzwiowym, na której zawiesza się skrzydło. Musi być na tyle wytrzymała, aby bezproblemowo znosić dynamiczne obciążenia wynikające z częstego otwierania i zamykania drzwi. Ważnym elementem przenoszącym obciążenia są również zawiasy. Zaleca się stosowanie zawiasów regulowanych w trzech płaszczyznach, aby z dużą precyzją można było ustawić skrzydło drzwi w ościeżnicy na prawidłowej wysokości, szerokości i głębokości.

Próg może wchodzić w skład zestawu drzwiowego, ale istnieje też opcja oddzielnego zamówienia, aby próg idealnie dopasować estetycznie do wyglądu podłogi wewnątrz domu.

Drzwi wejściowe – materiały

W ofercie rynkowej dostępne są drzwi wykonane z różnych materiałów, więc każdy może dokonać wyboru pod kątem własnych potrzeb oraz zgodnie z indywidualnym gustem. Drzwi drewniane wyróżniają się estetyką i bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, natomiast wykazują podatność na wilgoć i wymagają impregnacji czy też nakładania fornirów.

Drzwi z PVC wyróżnia najlepszy współczynnik dźwiękochłonności, ale również bardzo dobra termoizolacyjność, łatwość montażu i niewysoka cena. Wadą jest natomiast brak możliwości naprawy w razie poważniejszych uszkodzeń. Z kolei drzwi stalowe cechują się wyjątkową odpornością na uszkodzenia, więc idealnie nadają się dla właścicieli zwierząt.

Ciekawą opcję stanowią drzwi wejściowe aluminiowe o bardzo wysokich parametrach użytkowych. Dobrze chronią przed hałasami zewnętrznymi i napływającym zimnym powietrzem. Nie wymagają także specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i mogą służyć w nienagannym stanie przez długie lata.

Drzwi zewnętrzne – wybór

Trudno jednoznacznie wskazać najlepszy rodzaj drzwi zewnętrznych. Tak naprawdę każdy typ ma swoje walory i ewentualne wady, więc przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przemyśleć, czego się oczekuje. Istotne będą nie tylko kwestie użytkowe, ale także estetyczne. Do budynków w stylu klasycznym idealnie pasują drzwi drewniane, z kolei w nowoczesnych aranżacjach świetnie będą się prezentować aluminiowe drzwi wejściowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Internorm

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ