W jakich warunkach należy przechowywać wina?

Żeby wino mogło wydobyć z siebie pełen bukiet aromatu i smaku, powinno być ono prawidłowo przechowywane. Tylko wtedy będzie mogło dojrzewać spokojnie i podwyższać swoją wartość. W jakich warunkach należy przechowywać wina w domu?

Jeżeli przepadasz za winami, w takiej sytuacji warto stworzyć dla nich odpowiednią przestrzeń, gdzie będą mogły czekać na swoją kolej. Oczywiście, marzeniem wielu amatorów win jest posiadanie prywatnej piwniczki, w której będzie można przechowywać swoje zbiory. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, ale istnieje szereg sprawdzonych sposobów na to, aby magazynować wino bezpiecznie w swoim domu lub w mieszkaniu.

Pomieszczenie, w którym powinno się przechowywać wino, powinno być zaciemnione – światło słoneczne powoduje, że wino za szybko dojrzewa i traci swój unikatowy smak i zapach.

Dla wina bardzo ważna jest prawidłowa temperatura. Zaleca się, że butelki z winem powinny być przechowywane w temperaturze wynoszącej od 12 do 14 stopni Celsjusza, niemniej jednak temperatura ta zależna jest głównie od rodzaju wina.

Najlepsze temperatury dla różnych typów win:

  • wino czerwone: 15–18 stopni Celsjusza
  • wino białe wytrawne: 10–15 stopni Celsjusza
  • wino różowe: 9–10 stopni Celsjusza
  • wino musujące: 6–9 stopni Celsjusza

Wina nie lubią również gwałtownych wahań temperatury, dlatego powinno się zadbać o to, żeby w miejscu ich przechowywania przez cały czas temperatura była podobna.

Również ważna jest wilgotność powietrza, która nie powinna być zbyt niska, aby korek wina nie wysychał. Rekomenduje się, aby wilgotność w miejscu przechowywania wina była na poziomie około 70 procent.

Butelki z winem należy przechowywać z pozycji poziomej, aby mogło ono w ten sposób bezpiecznie leżakować – korek wina powinien być cały czas zamoczony w płynie, co przeciwdziała dostawaniu się do wnętrza butelki powietrza.

Do zapoznania się ze swoją bogatą kolekcją win zachęca sklep winiarski Wineavenue24, w którego asortymencie znaleźć można trunki pochodzące z różnych strona świata. Zakupy w sklepie Wineavenue24 dostępne są tylko dla osób pełnoletnich.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ