Uprawy pod lampą, czyli słowo o lampach HPS!

0
1394

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia to jedna z najważniejszych rzeczy w uprawie domowej. Bez odpowiedniego oświetlenia żadna z roślin nam nie urośnie. Z pomocą przychodzą nam lampy HPS. Poniżej przestawię kilka słów na ich temat.

Lampy HPS – co to jest?

Z angielskiego – High Intensity Discharge (HID) – lampy wyładowcze. Ich nazwa może nieco namieszać nam w głowie, ale właściwie do tej grupy oświetleni należą lampy HPS (sodowe). Są to tradycyjne źródła światła, które możemy wykorzystać w uprawie roślin w warunkach uprawy domowej. Lampy HPS działają, wykorzystując prowadzenie elektryczności przez komory gazowe wewnątrz lampy HPS. Ich oczywistym zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości światła na zewnątrz pomieszczeń. Są one wykorzystywane w naszym życiu od wielu lat, między innymi to one rozświetlają ciemne ulice naszych miast w nocy.

Zastosowanie lampy HPS

Zaczynając pracę i jako osoba początkująca z lampami HID warto jest mieć na uwadze, główny podział ze względu na zastosowanie danych lamp. Lampy HPS (sodowe), są to lampy przeznaczone do fazy kwitnienia roślin. W gazetach i forach internetowych można się spotkać na opinie ogrodników, którzy wykorzystują je również do fazy wegetatywnej roślin. Do fazy wegetatywnej przeznaczone są lampy MH (metalohalogenkowe), o których możesz przeczytać w dziale lamp MH na naszej stronie. Czym one się różnią? Otóż jeżeli zależy nam na dużych zbiorach, powinniśmy stosować odpowiednią lampę do poszczególnych faz rozwoju rośliny. Lampa HPS posiada od około 5% do 6% emisji w zakresie światła niebieskiego. W lampach MH używanych podczas wzrostu wegetatywnego wartość ta zwarta zwykle powyżej 20%. Podsumowując, Lampy HPS powinniśmy stosować tylko do fazy kwitnienia roślin, a Lampy MH do fazy wegetatywnej.

Wybór lampy HPS

W sklepie oferuje Państwu czołowe marki lamp HPS. Są to producenci tacy jak: Superplant, GIB, Philips, Sylvania, Elektrox, Sunmaster, Lumatek, Gavita oraz Flower Spectrum. Do wyboru mamy lampy o różnych opcjach mocy w zależności od serii produktu. Mowa tutaj o mocach od 150W do nawet 1000W. Szeroki wachlarz mocy pozwoli nam wybrać odpowiedni produkt do naszych potrzeb. Oferowane w sklepie lampy HPS z oferty sklepu MaxGrowShop.pl oferują maksymalną wydajność przy stosunkowo niskim zużyciu energii.

Rozpoczęcie przygody z lampą HPS

Lampy dostępne w sklepie dzięki swojej jakości idealnie nadają się na rozpoczęcie przygody z uprawą indor. W celu rozpoczęcia uprawy potrzebujemy blast, reflektor oraz lampy, które opisałem powyżej. Zaleca się użycia proporcji jednego metra kwadratowego na lampę o mocy co najmniej 400W na pokrycie obszaru. Musimy pamiętać o dodaniu 10% straty z powodu balastu. Zważywszy na to, całkowite zużycie energii elektrycznej będzie wynosiło około 440W na godzinę. Lampy HID charakteryzują się stosunkiem energii elektrycznej przekształcanej w światło wynoszący około 11%. Lampy dostępne w sklepie przekształcają światło do nawet 13% z uwagi na dobrą jakość lamp. W wyniku tego procesu otrzymujecie Państwo 50W światła na jednym metrze kwadratowym pod namiotem uprawowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ