Dlaczego zastosowanie płyt styropianowych podłogowych jest ważne?

Stare budownictwo nie obejmowało izolowania podłóg i wiele stojących budynków nadal nie posiada ocieplonych posadzek. Dlaczego zastosowanie płyt styropianowych podłogowych jest tak ważne? Jakie są konsekwencje ich niestosowania?

Energooszczędność budynków

Normy dotyczące izolacyjności budynków powstały nie bez przyczyny. Najważniejszą kwestią jest ekologia. Domy lub inne budynki odpowiednio zaizolowane zużywają mniej opału. Co za tym idzie, do powietrza przedostają się mniej szkodliwych substancji. To jednak niejedyny powód, dla którego warto zastosować ocieplenie podłóg. Ogromną zaletą jest zmniejszenie kosztów ogrzewania. Sama podłoga przy gruncie zabiera nawet 20 procent ciepła. Większa utrata ciepła to większa ilość opału i oczywiście większe koszty.

Proces kapilarny

Natura ma swoje zalety i wady. Tu jednak wspomnimy o samych konsekwencjach braku izolacji podłóg. Pierwszą, jak już wspomnieliśmy, jest znaczna utrata ciepła. Drugą jest proces odwrotny, czyli naciąganie wilgoci, co techniczne nazywane jest podciąganiem kapilarnym. Budynek postawiony na gruncie mimo woli ciągnie w posadzki wodę gruntową, która negatywnie odbija się na żywotności podłóg i na całym budynku. Na podmokłych gruntach sama izolacja fundamentów może być niewystarczająca. W konsekwencji proces zawilgocenia przejdzie na ściany i powstanie na nich pleść, czy grzyb. Wtedy konieczne jest pracochłonne i bardzo drogie osuszanie. Można temu zapobiec, układając styropian na wszystkich posadzkach przy gruncie.

Komfort mieszkania

Wiele osób decyduje się na instalację ogrzewania podłogowego. Nie chcemy jednak, by ciepło uciekało w grunt. Przy tego rodzaju ogrzewania ocieplenie posadzek jest niezbędne. Im wyższa grubość styropianu, tym lepiej. Problemy zaczynają się jednak już w trakcie wyboru styropianu i późniejszego wykonania prac. Rozwiązuje je jednak nowoczesna technologia płyt styropianowych podłogowych, o których dowiesz się więcej na stronie http://www.hirsch-porozell.pl/ogrzewanie-podlogowe/. Użycie odpowiedniego styropianu to podstawa, więc nie warto na nim oszczędzać.

Zwykły styropian, czy płyty ze spienionego styropianu i polistyrenu?

Choć zwykły styropian jest tańszy, to zdecydowanie płyty styropianowe zabezpieczone powłoką z polistyrenu mają dużo lepsze właściwości techniczne i izolacyjne. Są stworzone specjalnie pod jak najlepsze przewodnictwo ciepła przy ogrzewaniu podłogowym. Warto korzystać z materiałów dedykowanych danej instalacji, nawet jeśli kosztuje nas to trochę więcej. W ogólnym rozrachunku koszty opału znacznie spadną i szybko wyjdziesz na zero.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ