Styropian – zalety, produkcja, rynek

0
2015

Popularność styropianu nie bierze się znikąd. Materiał ten ma szereg przydatnych w budownictwie (i nie tylko) właściwości fizycznych i zalet. Z czego wykonuje się styropian, jakie są jego mocne strony i gdzie go kupić? Oto ABC wiedzy na temat nowoczesnego styropianu.

Styropian – jak powstaje

Styropian, czyli innymi słowy polistyren ekspandowany, jest syntetycznym materiałem izolacyjnym na bazie pochodzącego z gazowani ropy naftowej pentanem styrenu. W wyniku jego podgrzewania i spieniania parą wodną, perełki polistyrenu napowietrzają się, zwiększając swoją objętość kilka razy.

Tak ekspandowany polistyren poddawany jest sezonowaniu, dzięki któremu nabiera stabilności. Następnie wylewany jest do form, dzielony bloki i rozcinany. Gotowe płyty styropianowe trafiające do dystrybucji, składają się w 98% powietrza – czysty polistyren występuje w nich w stężeniu 2%.

Zalety styropianu

Styropian jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła uW, zdolnością tłumienia dźwięków i zatrzymywania ognia. Dzięki odporności na wilgoć i zmienność temperatur oraz dużej wytrzymałości na ściskanie na zawsze zagościł w roli jednego z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie.

Styropian jest bezpieczny – neutralny, hipoalergiczny, odporny na zanieczyszczenia biologiczne, lekki i podlegający obróbce ręcznej. Z tego względu, chętnie używany jest m.in. w scenografii, produkcji opakowań sprzętów elektronicznych oraz na zajęciach plastycznych dla dzieci.

Rynek styropianu

Styropian jest dość młodym materiałem budowlanym, znanym dopiero od początków dwudziestego wieku. Został wprowadzony na rynek przez w 1950 roku – od tego czasu cieszy się mianem jednego z najlepszych materiałów termoizolacyjnych. Producent pierwszego styropianu, BAFS. do dziś dzień oferuje rozmaite płyty styropianowe.

Styropian tego i innych producentów, można kupić w markecie budowlanym, na składzie lub w Internecie. W hurtowniach styropianu online, takich jak http://hurtowniastyropianu.pl/, oferowane są płyty białe i szare (o podwyższonych właściwościach izolacyjnych). Niektóre z modeli przeznaczone są do konkretnych zastosowań (np. izolacji sufitu), jeszcze inne posiadają wyprofilowanie ułatwiające montaż.

Styropian, składający się w większości z powietrza, ma mnóstwo zalet, dzięki którym wykorzystywany jest nie tylko w budownictwie. Dobre właściwości fizyczne, bezpieczeństwo i prostota stosowania uczyniły z niego materiał uniwersalny, który można kupić zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie w tysiącach wariantów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ