Szlifierka kątowa

Zakup dobrej klasy szlifierki kątowej to jedna z najlepszych inwestycji. Urządzenie to jest na tyle uniwersalne, że jego zalety docenią zarówno profesjonaliści, jak i również zapaleni majsterkowicze. Kupując szlifierkę kątową, warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, od których zależeć będzie nie tylko jej wydajność, lecz także ergonomia pracy. O czym zatem warto pamiętać podczas zakupu swojej kątówki?

Do czego można wykorzystać szlifierkę kątową?

Szlifierka kątowa, często nazywana też kątówką, to wielofunkcyjne elektronarzędzie, pozwalające na realizację szeregu prac budowlanych. Jest to wynikiem możliwości wyposażania jej w jeden z wielu rodzajów osprzętu roboczego o różnych właściwościach. Dzięki temu urządzenie to może być wykorzystywane do takich zadań jak m.in.:

  • Szlifowanie – kątówka wyposażona w tarcze korundowe może być wykorzystywana do szlifowania metalu w postaci stali konstrukcyjnej, stali nierdzewnej, aluminium oraz innych często spotykanych stopów metali. Pozwoli to usuwać nadmiar materiału, obrabiać szwy spawalnicze, a także usuwać warstwy rdzy lub stare powłoki lakiernicze.
  • Cięcie – szlifierka kątowa Makita z założoną odpowiednią tarczą może z łatwością przecinać materiały pokroju stali konstrukcyjnej, aluminium, betonu, płytek ceramicznych, kamieni naturalnych, cegły, pustaków ceramicznych, a także tworzyw sztucznych. Kątówka sprawdzi się też podczas prowizorycznego docinania rur PVC oraz przewodów miedzianych do instalacji wodnych.
  • Polerowanie – szlifierka kątowa może być wyposażona w specjalne nakładki do polerowania, pozwalające na założenie padów polerskich. W efekcie urządzenie to może służyć do wstępnego polerowania powierzchni, umożliwiając uzyskanie niemal lustrzanego wykończenie różnych stopów metali.
  • Czyszczenie – zakładając do szlifierki kątowej Makita tarcze druciane, możliwe stanie się usuwanie ognisk korozji, starych warstw farb oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z różnych powierzchni roboczych.

Szlifierka kątowa Makita (zobacz tutaj https://domitech.pl/szlifierka-katowa-makita) jest także świetnym sprzętem do obróbki drewna. Wystarczy ją tylko wyposażyć w tarcze listkowe, które dostępne są w szerokiej gradacji (zazwyczaj od P36 do P240). Dzięki temu kątówka wraz z taką ściernicą może służyć do usuwania zadziorów, warstw bejcy oraz lakieru, zabrudzeń, a nawet profilowania struktury drewna.

Jakie są najważniejsze parametry szlifierki kątowej?

Wybierając szlifierkę kątową, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów technicznych. Będą one bezpośrednio wpływać na uniwersalność sprzętu, a także charakterystykę jego pracy. Do najważniejszych z nich zdecydowanie należą:

  • Moc silnika elektrycznego – jak nietrudno się domyślić, parametr ten będzie określał wydajność sprzętu. Mocny silnik zapobiegnie zwalnianiu tarczy tnącej lub szlifierskiej w obrabianym materiale. Wydajne silniki elektryczne umożliwią też szlifierce pracę ze specjalistycznym osprzętem, takim jak m.in. tarcze garnkowe do szlifowania betonu lub tarcze diamentowe turbo do cięcia płytek ceramicznych oraz zbrojonego betonu.
  • Prędkość obrotowa – to innymi słowy szybkość, z jaką obracać się będzie podłączony do urządzenia osprzęt. Wysoka prędkość pozwoli znacząco przyspieszyć postęp prac związanych z cięciem oraz szlifowaniem materiałów budowlanych.
  • Ergonomia korpusu – dobrze zaprojektowana obudowa szlifierki kątowej Makita to nie tylko wysoka wygoda użytkowania, lecz także bezpieczeństwo. Podgumowane elementy korpusu wraz z ergonomicznie umieszczonym włącznikiem zminimalizują zmęczenie podczas pracy, a także znacząco ograniczą ryzyko wyślizgnięcia się urządzenia z dłoni.

Ważne jest też, by sprzęt posiadał rozbudowane systemy bezpieczeństwa. Dobrym tego przykładem może być bezprzewodowa szlifierka kątowa Makita DGA504ZJ wyposażona w funkcję antyrestart, chroniącą przed przypadkowym uruchomieniem sprzętu podczas wymiany akumulatora. W przypadku urządzeń sieciowych stosowany jest analogiczny system zabezpieczający przed rozruchem samoczynnym urządzenia po podłączeniu go do prądu.


Szlifierka kątowa Makita DGA504ZJ.

Szlifierka kątowa – tarcza o średnicy 115, 125 czy 230 mm?

Kolejną kwestią, z którą trzeba się zmierzyć podczas zakupu nowego urządzenia, jest maksymalna średnica osprzętu, który można do niego podłączyć. Szlifierki kątowe Makita sprzedawane są w trzech podstawowych wariantach:
115 mm – urządzenia te są lekkie i poręczne, a ich stosunkowo niewielka tarcza ułatwia manewrowanie w ciasnych przestrzeniach. Należy jednak pamiętać, że tarcze o średnicy 115 mm są raczej mało popularne, więc mocno ograniczają uniwersalność sprzętu. W szczególności dotyczy to głębokości cięcia oraz rodzajów osprzętu eksploatacyjnego. Tarcze 115 mm mają też mniejszą powierzchnię roboczą, przez co dużo szybciej się zużywają.
125 mm – szlifierki kątowe Makita o średnicy tarczy 125 mm to zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje kątówek. Oferują one mnogość osprzętu, a także zapewniają dużą głębokość cięcia. Na pochwałę zasługują także wymiary sprzętu oraz jego waga, która praktycznie niczym nie odbiega od wariantów 115 mm.
230 mm – szlifierki kątowe z tarczą o średnicy 230 mm to sprzęty dedykowane głównie profesjonalistom. Są one wyjątkowo wydajne, a moc ich silnika często przekracza poziom 2000 watów. Wiąże się z tym jednak spory ciężar oraz duże gabaryty, co utrudnia manewrowanie narzędziem. Tarcza 230 mm ma także wysoką bezwładność, co w przypadku jej zablokowania w obrabianym materiale może doprowadzić do trudnego w opanowaniu odrzutu.
Jaką zatem średnicę tarczy wybrać? Do zdecydowanej większości prac – zarówno tych amatorskich, jak i tych profesjonalnych zdecydowanie najlepszym zakupem będzie szlifierka kątowa Makita zespolona z tarczą o średnicy 125 mm. Jest to uniwersalny sprzęt, który, dzięki szerokiemu asortymentowi dostępnego osprzętu, poradzi sobie z praktycznie każdym zadaniem.

Sposób zasilania – szlifierki kątowe zasilane sieciowo czy akumulatorowo

Ostatnim dylematem podczas zakupu może być też sam sposób zasilania urządzenia. Tradycyjnie szlifierki kątowe ze względu na wysokie zapotrzebowanie energetyczne niemal zawsze wymagały podłączenia do gniazdka elektrycznego. Jednak wraz z rozwojem technologii akumulatorowej coraz większy udział w rynku narzędzi zyskują warianty akumulatorowe, które obecnie niemal niczym nie ustępują urządzeniom sieciowym.
Świetnym tego przykładem może być szlifierka kątowa Makita DGA504ZJ, która dzięki zastosowaniu silnika bezszczotkowego oraz akumulatorów LXT o napięciu 18 V może z powodzeniem ciąć praktycznie każdy rodzaj materiału budowlanego. Sprzęt ten poradzi sobie też ze szlifowaniem stali konstrukcyjnej, betonu oraz drewna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ