Dlaczego warto zainstalować rekuperację?

Posiadanie w domu wentylacji z rekuperacją ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest to związane z oszczędnością energii, ponieważ nie usuwamy na zewnątrz ciepła, które uprzednio zostało wyprodukowane przez kocioł centralnego ogrzewania. Wobec tego spalamy mniej paliwa, oszczędzamy pieniądze, a także środowisko – emitując mniej spalin.

Działanie rekuperacji

Działanie wentylacji z rekuperatorem opiera się na rozbudowanej instalacji rur, którymi zarówno usuwane jest zużyte powietrze z pomieszczeń, jak i nawiewane jest świeże. Po drodze jednak wszystko przechodzi przez urządzenia zwane rekuperatorem, które dokonuje odzysku ciepła z usuwanego powietrza. Najczęściej opiera się to na zasadzie mieszania powietrza świeżego i zużytego w takich proporcjach, by do mieszkania wdmuchiwane było około 30% tego pierwszego. Pozwala to dobrze czuć się lokatorom, a jednocześnie nie usuwa na zewnątrz budynku zbyt wiele ciepła. Dzięki temu rekuperacja bardzo pozytywnie wpływa na opłaty za ogrzewanie. Skoro nie pozbywamy się energii cieplnej w takich ilościach, jak przy normalnej wentylacji, to będziemy mogli ustawić nasz kocioł na o wiele słabsze grzanie. Pomimo tego w pomieszczeniach nadal będzie ciepło, a my zużyjemy mniej węgla, gazu czy elektryczności.

Rekuperacja a ocieplenie domu

Dobrze działająca rekuperacja wymaga jednak wyjątkowo poprawnie ocieplonego domu. Termoizolacja musi stać na najwyższym poziomie, byśmy mieli pewność, że ciepło nie będzie uciekało przez ściany czy okna. Dopiero wtedy system ten pokaże swoje prawdziwe zalety, znacznie obniżając nasze rachunki za opał. Należy zadbać o odpowiednią warstwę styropianu na ścianach oraz na stropie, a także zamontować szczelne okna.

Ważne, by nie posiadały one nawiewników, ponieważ cała wentylacja będzie odbywać się za pomocą rekuperatora. Już na etapie projektu domu należy przewidzieć miejsca na poprowadzenie rur wentylacyjnych oraz rozmieszczenie kratek, zarówno wywiewnych jak i nawiewnych. Rekuperator najczęściej umieszczany jest na strychu lub w garażu czy kotłowni, blisko miejsca gdzie zużyte powietrze będzie usuwane z budynku. Można połączyć go z systemem gruntowego wymiennika ciepła, który kratkami nawiewnymi w okresie letnim będzie wtłaczał chłodne powietrze do wszystkich pomieszczeń domu.

Czy warto?

Jak widać, rekuperacja to zdecydowanie wentylacja przyszłości. Umożliwia nam oszczędzanie na ogrzewaniu, daje o wiele większy komfort, a jednocześnie wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. Montaż systemu jest dziecinnie prosty, jeśli tylko przewidzieliśmy go na etapie projektowania domu. W innym przypadku również możemy wyposażyć się w rekuperator, jednak trzeba będzie wprowadzić do budynku nieco więcej zmian.

Henryk Wieloch

GSM: 662-219-907

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna

42-165 Lipie k/Częstochowa

NIP: 574-206-42-68

www.wojwent.com

biuro@wojwent.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ