Skandynawski styl - meble ponadczasowe

Początki stylu skandynawskiego niewiele miały wspólnego z dekorowaniem mieszkań. Skandynawskie zimy charakteryzują się bardzo długimi nocami, potrzebny był sposób na rozjaśnienie mieszkań i odpędzenie zimowej depresji. Pewnie nikt nie przypuszczał, że meble w stylu skandynawskim w niedługim czasie staną się modnym i pożądanym towarem na każdej szerokości geograficznej.

Skandynawowie to ludzie bardzo związani z naturą. Prowadzą prosty, ale nie biedny, tryb życia, dużą wagę przywiązują do ekologii. Chętnie czerpią z darów natury, wybierając naturalne surowce w miejsce coraz bardziej powszechnych półfabrykatów. W meblach skandynawskich na próżno szukać sklejek, płyt wiórowych czy taniej okleiny. To, co proponują nam północnoeuropejscy projektanci to naturalne drewno, z jego charakterystycznymi nieregularnymi słojami.

bakke-2

Ponieważ styl skandynawski pierwotnie miał na celu rozjaśnienie słabo oświetlonych wnętrz, nie dziwi fakt, że meble w tym stylu wykorzystują tylko jasne drewno często oprawione w pomalowany na biało metal. Zestawienie metalu i drewna brzmi surowo i mało przytulnie, w rzeczywistości jednak meble w stylu skandynawskim świetnie nadają się do ocieplenia każdego wnętrza. Dzięki prostocie i braku niepotrzebnych ozdób wyglądają bardzo lekko. Świetnie sprawdzają się zarówno w małych mieszkaniach, jak i w dużych salonach. Ich prostota i brak wydumanych form sprawia, że w bardzo naturalny sposób wtapiają się w otoczenie, bez problemu można je łączyć z innymi meblami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by obok ciężkiego sypialnianego łóżka z rzeźbionym wezgłowiem postawić szafki nocne właśnie w stylu skandynawskim.

Przeglądając stronę www.borcas.eu nie można nie zauważyć, że w kolekcji dominuje minimalizm i prostota formy. Jednak nie dajmy się zwieść pozorom. Minimalizm nie oznacza nieodpracowania i niewygody. Skandynawowie to bardzo praktyczni ludzie, nie robią niczego na pokaz, zaprojektowane przez nich meble przy ogromnej prostocie formy są bardzo wygodne i praktyczne. Zachwyca również duża dbałość o detale, poszczególne elementy mebli są bardzo dokładnie spasowane, nigdzie nie znajdziemy niepotrzebnych luzów, wszystkie łączenia zostały dyskretnie ukryte.

Jasne drewno i biel świetnie nadadzą się do optycznego rozjaśnienia i powiększenia każdego wnętrza. Dzięki meblom w stylu skandynawskim nawet niewielki pokój może stać się eleganckim i przestronnym salonem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skandynawskimi meblami wypełnić także kuchnię.

Prostota, wręcz surowość formy, uniwersalne kolory i brak cech charakterystycznych dla danej epoki sprawiają, że meble w stylu skandynawskim są ponadczasowe. W przeciwieństwie do mebli osadzonych w konkretnych epokach stoliki, krzesła czy ławy w stylu skandynawskim nie mają wieku, nie da się na pierwszy rzut oka stwierdzić czy stoją w naszym domu od wczoraj, czy od pół wieku. I to jest ich niewątpliwy atut.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ