Jak skompletować idealną zastawę stołową

Eleganckie nakrycie stołu to podstawa każdego przyjęcia. Jednak również na co dzień, podczas rodzinnych posiłków warto zadbać o elegancję i styl, dzięki czemu  wspólny obiad czy kolacja nabiorą szczególnego charakteru. Jak zatem wybrać idealną zastawę stołową, która nie tylko będzie pasowała na każdą okazję, ale również posłuży nam na lata?

Klasyka czy nowoczesność

Wysokiej klasy  porcelana stołowa  to niemały wydatek, dlatego dobrze zastanówmy się, jaki będzie odpowiedni do wystroju naszego mieszkania, jadalni, kuchni. Jeśli nasze wnętrze jest stonowane i minimalistyczne, warto postawić na klasyczną zastawę o jednolitej barwie, ale wybrać na przykład talerze w nietypowym kształcie: kwadraty czy romby.  

Idealnym akcentem dla takiego zestawu mogą być dodatki (sosjerki, miski, patery, solniczki i pieprzniczki, cukiernice) w mocniejszej, kontrastującej kolorystyce lub bogatszej dekoracji.

Jeśli jesteśmy miłośnikami nowoczesnego stylu, możemy wybrać zastawę o bardziej fantazyjnych formach, kolorach i zdobieniach. W kolekcjach renomowanych marek możemy spotkać piękną porcelanę ręcznie zdobioną motywami kwiatowymi lub abstrakcyjnymi wzorami, które same w sobie będą stanowiły doskonałą dekorację stołu.

Talerze, pómiski, miseczki…

Klasyczny serwis obiadowy składa się z takich elementów, jak:

  • duże talerze obiadowe,
  • talerze głębokie,
  • talerze sałatkowe / deserowe,
  • miski do serwowania,
  • półmiski,
  • opcjonalnie sosjerka i waza.

Serwis taki można kupić w gotowym zestawie dla 12, 8 lub 6 osób bądź skompletować poszczególne jego elementy samodzielnie.

Sztućce

Kolejnym niezwykle ważnym elementem zastawy stołowej są sztućce. Warto mieć jeden komplet podręcznych sztućców do codziennego użytku (ze stali nierdzewnej) oraz jeden na specjalne okazje i bardziej wytworne uroczystości. Podobnie jak w przypadku serwisu obiadowego, możemy kupić skompletowany zestaw sztućców lub wybrać samodzielnie odpowiednie widelce, łyżki, łyżeczki i noże.

Szkło

Wybierając zastawę stołową nie możemy również zapomnieć o szkle. Koniecznie zadbajmy o zestaw szklanek (wysokich i niskich) oraz kieliszki na wino czerwone i białe. Dodatkowym wyposażeniem będą szampanówki, kieliszki do likierów, piwa, koktajli, a także karafki na wino, wodę czy whisky.

Dodatki i akcesoria

Uzupełnieniem zastawy stołowej mogą być różnego rodzaju sosjerki, cukiernice, pieprzniczki i solniczki, wazy, maselniczki, patery czy dzbanki.

Dobierając idealną zastawę stołową kierujmy się nie tylko gustem, ale również jakością. Pamiętajmy bowiem, że taka zastawa stołowa zwykle służy nam przez lata, dlatego wybór wysokiej klasy serwisu będzie inwestycją, która z pewnością się opłaca.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym Namoimstole.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ