Przyczyny powstawania wilgoci i sposoby na ich zwalczanie

Nikt z nas chyba nie ma wątpliwości co do tego, że wilgoć w domu oznacza same problemy. Przyczynia się w dużej mierze do powstawania w pomieszczeniach pleśni i grzybów, a także co ważniejsze, sprzyja rozwojowi różnego rodzaju chorób. Zdrowie nasze i naszych lokatorów powinno być dla nas najważniejsze. Z tego względu, warto jak najszybciej zająć się zwalczaniem wilgoci.

Okazuje się, że istnieje masa sposobów na jej zwalczanie, ale również na zapobieganie. Podobnie zliczyć możemy ilość przyczyn, od których może ona powstawać i to właśnie na ich podstawie zostaną sklasyfikowane możliwości walki z pleśnią.

Problem z wentylacją bądź jej niedobór

Często problem może powstawać przez czynność, dla której budujemy dom, a mianowicie – mieszkania w nim. My jako domownicy ciągle oddychamy, myjemy się, gotujemy i wykonujemy wiele innych czynności, do których potrzebna jest obecność wody w dodatku często podgrzewanej. Jak wiemy, woda od pewnej temperatury zaczyna parować i gdzieś musi się mieścić. Jej wolą jest przedostanie się do góry, jednak blokują ją ściany i sufit.

W przypadku nowoczesnych domów nie ma co liczyć na jej przedostanie się za pomocą okien czy drzwi. Wysoka szczelność tych elementów powoduje, że konieczne jest zastosowanie bardzo dobrej instalacji wentylacyjnej. Jest to jedyna droga ucieczki dla parującej wody. W momencie, w którym zauważymy powstawanie pleśni czy grzyba na suficie w pomieszczeniach, takich jak kuchnia, sypialnia czy łazienka, to z pewnością spowodowany jest on awarią wentylacji bądź jej niewystarczalnością.

Klasycznie, czyli od fundamentów

Woda, jak już wcześniej wspomnieliśmy, szuka swojej drogi ucieczki górą. Po opadach deszczu, kiedy znajduje się ona w ziemi, chce stamtąd jak najszybciej wyparować. Umiejscowienie naszego budynku jej w tym jednak nieco przeszkadza, jednak nie zamierza ona odpuszczać i próbuje przepychać się przez nasz dom. Gdy nie mamy odpowiednich zabezpieczeń, całość wsiąka w nasze mury.

Problem z wentylacją bądź jej niedobór

Konieczne jest więc stosowanie odpowiedniego asortymentu, którym obsadzimy fundamenty, a znaleźć go możemy w sklepie internetowym SUEZ. Ważna jest zarówno izolacja pozioma fundamentów, jak i ta pionowa. Wykonując te dwie operacje, korzystamy przeważnie z tych samych preparatów czy zabezpieczeń, a najczęściej stosuje się te stworzone z bitumu. Występują one zarówno w postaci folii samoprzylepnych, jak i mas uszczelniających.

Nieszczelności – jak je wykryć oraz jak się ich pozbyć?

Również częstą przyczyną powstawania wilgoci w domu jest nieszczelność rur bądź dachu. W tym, jak i w tym przypadku sytuacja jest ciężka, bo o ile wykryć dokładną przyczynę jest łatwo, tak zwalczyć ją już zdecydowanie nie.

Nieszczelność w rurze jest prosta do zdiagnozowania, gdyż widzimy na ścianie jedną, dużą i mokrą plamę pokrytą grzybem. Na dachu z poddaszem sytuacja jest podobna. Aby jednak to wszystko naprawić, konieczne jest wykonanie iniekcji. Polega ona na rozwierceniu kilku otworów co określoną odległość, a następnie na umieszczeniu w nich odpowiednich preparatów, służących do wchłaniania wilgoci.

Więcej o izolacji poziomej fundamentów dowiesz się pod adresem: https://suez.com.pl/pl/c/Izolacja-pozioma-fundamentow/23

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ