Kompresory olejowe – do użytku domowego i profesjonalnego

0
1064

Kompresory śrubowe to zaawansowane urządzenia wykorzystywane w pracy mechaników, konstruktorów, serwisantów oraz licznych innych grup profesjonalistów. Niekiedy też korzysta się z nich w przydomowych warsztatach i garażach, do wykonywania prostych czynności. Kompresory olejowe stanowią specyficzną grupę urządzeń na tle pozostałych dostępnych sprężarek. Poniżej przyjrzymy się im bliżej – podpowiemy do jakich zadań wykorzystywane są te urządzenia oraz na jakie parametry zwrócić uwagę w czasie przeglądania dostępnych kompresorów olejowych.

Ogólna charakterystyka kompresorów olejowych

Urządzenia te występują w różnych wariantach, a charakterystyka pracy poszczególnych modeli jest dość różna. Kluczowe jest wykorzystanie oleju, który wpływa pozytywnie na warunki pracy mechanicznej. Dzięki temu kompresory są wykorzystywane do rozmaitych prac, zarówno mniej jak i bardziej wymagających. Wymienić należy między innymi pompowanie powietrza, przedmuchiwanie, czyszczenie, malowanie i piaskowanie. Ponadto, mogą one zasilać pracę innych profesjonalnych urządzeń, wymagających emisji sprężonego powietrza.

W odróżnieniu od sprężarek śrubowych sprężarki olejowe znajdują zastosowanie zarówno w samodzielnej pracy – na przykład w czasie remontu lub malowania domu – jak i w zakładach mechanicznych i salonach napraw. Warto jednak podkreślić, że niezależnie od miejsca wykorzystania kompresorów, istotna jest regularna kontrola ich stanu, a przede wszystkim – wymiana stosowanych filtrów powietrza. Osadzające się na ich powierzchni zanieczyszczenia mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na jakość pracy, ale również doprowadzić do stopniowego uszkodzenia urządzenia.

Jak kupować kompresory olejowe? Kilka porad przed zakupem

Przystępując do zakupu sprężarek olejowych, warto pamiętać o kilku najważniejszych parametrach. Są to podstawowe właściwości różnicujące dostępne urządzenia. Na tej podstawie będziesz mógł dobrać sprężarkę idealnie pasującą do twoich oczekiwań oraz zamierzonych działań.

Podstawową sprawą jest zakres ciśnienia wyrażanego w barach. Kompresory olejowe są pod tym względem dość „łagodne” – pracują w przedziale od 8 do nawet 10 barów. Jest to wystarczający poziom do obsługi urządzeń malujących, manualnych, obrotowych oraz innych stosowanych w domu i garażu.

Siłę pracy danego urządzenia określa również moc napędowa, wyrażona w kW. Parametr ten w przypadku sprężarek olejowych wynosi zazwyczaj od 1,8 do 2,5 kW, choć znajdziesz również urządzenia słabsze – na przykład o mocy 1,5 kW. Są to kompresory idealne do przydomowego użytku.

Pojemność zbiornika określa ile litrów powietrza może pomieścić w sobie dana sprężarka i najczęściej mieści się w przedziale od 10 do 90 litrów. Związany z tym jest kolejny parametr – wydajność ssania (a także wydajność wyjściowa) wyrażana poprzez podanie ilości litrów na minutę. Może wynosić od 150 do nawet 400 lub 500 litrów na minutę.

Warto na koniec podkreślić, że sprężarki olejowe pracują z nieco większym natężeniem hałasu niż ich przemysłowe odpowiedniki – na przykład kompresory śrubowe. Wynika to oczywiście z samej konstrukcji urządzeń oraz przebiegu ich pracy. Większość modeli emituje hałas w przedziale od 90 do 100 decybeli, co niestety wpływa na komfort ich wykorzystania. Dlatego są najchętniej używane podczas prac w ogrodzie lub garażu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ