Projekty małych domów – wygoda i oszczędność

Decydując się na budowę własnego domu bierzemy pod uwagę wiele czynników, takich jak lokalizacja, sąsiedztwo czy koszty budowy i utrzymania. Niewątpliwie jeżeli zależy nam na oszczędnościach, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór niewielkiego domu – czy zapewni nam on jednak odpowiednią wygodę?

Małe domy a mieszkania – porównanie

Przeciętne mieszkanie ma metraż ok. 50-70 metrów kwadratowych; jest to powierzchnia, która spokojnie zapewnia potrzeby pary lub rodziny z jednym dzieckiem. Małe domy zazwyczaj mają od 50 do 100 metrów kwadratowych, a więc jest to nadet dwukrotnie większy metraż. Oczywiście im większy dom, tym więcej kosztuje jego budowa i ogrzewanie, jednak na dłuższą metę i tak odjąć należy koszty czynszu do administracji czy spółdzielni. Do tego często można spotkać się z projektami domów z poddaszem, które może służyć jako stryszek na rzadziej używane rzeczy lub – jeżeli jest użytkowe – jako sypialnia czy pracownia.

Dodatkową zaletą domu jest możliwość urządzenia własnego ogrodu, a jeżeli wybierzemy projekt domu z płaskim dachem – tarasu na dachu.

Małe domy: wygoda i prywatność

Ogromną zaletą mieszkania w domu jest prywatność, jaką można się cieszyć oraz możliwość dowolnej aranżacji czterech kątów zgodnie z potrzebami mieszkańców. Koszt budowy domu jest porównywalny z zakupem mieszkania, a dużo trudniej jest kupić np. piętrowe mieszkanie niż wybudować taki dom. Z kolei jeżeli zależy nam na łatwości poruszania się ze względu na małe dzieci czy osoby z niepełnosprawnościami,  projekt małego domu parterowego jest optymalnym rozwiązaniem – możemy zaplanować każdy szczegół pod kątem dostępności, łącznie z posesją i wejściem do budynku.

Mały dom zamiast mieszkania: wady i zalety

Do zalet zamieszkania w domu można zaliczyć wspomniane już komfort i prywatność oraz łatwość w aranżacji. Dodatkową zaletą jest możliwość urządzenia ogrodu zgodnie ze swoimi potrzebami i upodobaniami, na przykład przy odpowiednio zabezpieczonym ogrodzeniu można dać swojemu kotu lub psu o wiele więcej swobody, niż w mieszkaniu. Do tego możliwość urządzenia w ogródku grilla czy placu zabaw dla dzieci docenią wszyscy lubiący rodzinne spotkania, a osoby preferujące bardziej kameralną atmosferę mogą stworzyć sobie zacisze pozwalające na chwilę relaksu wśród zieleni. Wadą jest natomiast często trudność w znalezieniu dobrej lokalizacji – jeżeli zależy nam na bliskości do centrum miasta, to dom nie jest optymalnym rozwiązaniem. Pewną wadą może być również czas budowy – choć w zależności od mieszkania, jakie byśmy kupowali oraz tego, czy zdecydowaliśmy się na zakup gotowego projektu małego domu, czy na zlecenie nowego, czas ten może być porównywalny.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dla kogo zamieszkanie w małym domu będzie lepszym rozwiązaniem od mieszkania. Dla jednej osoby może wchodzić w grę wyłącznie domek, a dla innej tylko mieszkanie. Niezdecydowanym podpowiadamy jednak, by spróbowali odpowiedzieć sobie na to pytanie biorąc pod uwagę takie czynniki, jak lokalizacja, potrzeba prywatności, kwestia aranżacji przestrzeni i osobiste preferencje.

Kto wykonuje projekty małych domów?

Projektowaniem małych domów zajmują się często ci sami architekci, którzy projektują inne typy – można więc udać się do biura projektowego i zlecić taki projekt. Tańszym i szybszym rozwiązaniem jest jednak wybór gotowego projektu – można je znaleźć na przykład tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html Różnica w cenie między gotowym a indywidualnym projektem potrafi być nawet dwukrotna, a do tego wykonanie projektu małego domu na zamówienie może trwać nawet kilka tygodni, warto więc przejrzeć gotowe projekty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ