Projektujemy ogród zimowy

Ogród zimowy, pomarańczarnia, oranżeria… nazw jest kilka, ale wszystkie sprowadzają się do jednego. To budynek ogrodowy, wolno stojący lub połączony z tarasem.

Dawniej budowano je jako budynki o wysokich, szklanych ścianach, zwłaszcza z południowej strony, z której wpadało więcej słońca, dziś mają jednak różną formę. Pomarańczarnie służyły do hodowli roślin egzotycznych. Razem ze specjalistami z Alsal radzimy jak ją zaprojektować. 

Projektowanie oranżerii – jak to zrobić?

Zacznijmy od tego, że ogród zimowy musi stanowić element całego domu. Musi współgrać z budynkiem, jego materiałami oraz konstrukcją. Mimo tego, że oranżeria posiada wiele przeszklonych elementów, warto uzupełnić ją o materiały, które posłużyły do otynkowania budynku. W ten sposób dom oraz ogród zimowy będą tworzyły jedną, zwartą całość.  

Dobrym pomysłem jest obudowanie oranżerią jednego z narożników domu, najlepiej od strony południowej. W ten sposób ogród zimowy  przybiera kształt altany okalającej dom z dwóch stron. Taka forma ogrodu zimowego uatrakcyjni bryłę każdego budynku, czyniąc ją bardziej atrakcyjną. Dodatkowo, stosując balustrady nierdzewne, możemy stworzyć szerszą przestrzeń, która idealnie połączy dom, zimowy ogród oraz podwórze.

Ogród zimowy będzie świetnym miejscem do wypoczynku, w którym będzie można przebywać i obcować z naturą o każdej porze roku, niezależnie od panującej pogody. Ogród zimowy umiejscowiony od południowej strony zawsze będzie dobrze oświetlony, dlatego nadaje się do uprawiania ciepłolubnych roślin, nawet tych egzoterycznych. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby zapewnić im jak najwięcej światła. Można to uzyskać poprzez wysokie okna i balustrady szklane, które z powodzeniem zastąpią te tradycyjne.

Jakie rośliny nadają się do oranżerii?

Ogród zimowy powinien być umieszczony po południowej stronie domu. Dzięki temu zapewnimy roślinom więcej światła. Tym sposobem będziemy mogli hodować światłolubne rośliny przez cały rok. Jeżeli dobrze wyizolujemy nasz ogród, będziemy mogli sadzić między innymi cytrusy, fikusy i zielistki.

Jeżeli jednak w ogrodzie panuje nico niższa temperatura niż w domu. Zdecydujmy się na gatunki, które w okresie zimowym przechodzą w spoczynek i taka temperatura będzie dla nich odpowiednia. Do jasnej, ale chłodnej oranżerii wybierzmy przede wszystkim kaktusy, hibiskusy, azalie indyjskie oraz gardenie.

Wszystkie rośliny warto sadzić tuż przy oknie, od południowej strony. W bardziej zacienionym miejscu można posadzić z kolei filodendrony, bluszcze lub paprocie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ