Prawidłowy i szczelny montaż okien

Należy mieć świadomość, że najbardziej popularny montaż okien polega na tym, aby odpowiednio przykręcić do ściany ten produkt właściwymi łącznikami, a także wykonać uszczelnienie pianą poliuretanową.

Na czym polega prawidłowy i szczelny montaż okien?

Koniecznie należy sobie uzmysłowić, że sposób montażu koniecznie powinien być dostosowany do rodzaju okien, a także konstrukcji muru i materiałów, z jakich został on wykonany. Zdecydowanie najbardziej istotne jest właściwe usytuowanie elementu w grubości ściany w celu zapewnienia jak najmniejszych możliwych strat ciepła przez strefę wokółokienną.

Ponadto warto zaznaczyć, że w ścianach jednowarstwowych okna należy wstawiać w połowie grubości muru, z kolei w w dwu- oraz trójwarstwowych zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem ze względu na możliwość zminimalizowania mostków termicznych będzie montaż w warstwie ocieplenia. Osoby, które planują zamontować okna w ścianach dwuwarstwowych, w budynkach, które zostały zaprojektowane jako pasywne, można dokonać tego także na krawędzi muru.

Nie wszyscy mają świadomość, że praktycznie każde przerwanie ciągłości ściany, czyli również wstawienie w nią okna będzie w pewien sposób narażało przegrodę na pogorszenie się parametrów cieplnych. Warto również wiedzieć, że zdecydowanie najwięcej ciepłą będzie uciekało przez różnego rodzaju nieszczelności, z kolei jednym z najbardziej wymagających połączeń jest obszar umiejscowiony wkoło stolarki otworowej. Niezwykle istotne jest zatem nie tylko właściwe ustawienie elementu w otworze, ale także optymalne zaizolowanie całej linii połączenia okno – mur.

Ciepły montaż okien i okna prawidłowo zamontowane

Warto wiedzieć jakie łączniki powinno się stosować do tradycyjnego montażu okien. Do przykręcania stolarki do ściany koniecznie jest wykorzystanie różnego rodzaju stalowe śruby, kotwy czy dyble. Ponadto przy ich doborze należy uwzględnić przede wszystkim rodzaj muru, przenoszone siły czy wytrzymałość muru. Z kolei rozmieszczenie poszczególnych elementów służących do mocowania musi być zgodne z zaleceniami producentów okien.

Rekomendowane jest zwrócenie szczególnej uwagi, iż mechaniczne zamocowanie musi przenieść siły działające na dane okno na konstrukcję danego budynku. Ponadto siły, które działają na okno to jego ciężar. Siła przenoszona jest bowiem na konstrukcję budynku przez właściwe podparcie okna. Z kolei drugą siłą jest parcie oraz ssanie wiatru. Wspomniane siły przenoszone są bowiem na konstrukcję przez zamocowania, które zostały rozmieszczone na całym obwodzie okna. Trzecią siłą działającą na stolarkę jest siła operacyjna, występuje ona bowiem podczas użytkowania stolarki.

Do każdego rodzaju ściany konieczne jest dobranie właściwych elementów łącznych. Nie można również zapomnieć o strefie bezpiecznej, czyli miejscu, gdzie dany element możliwy jest do zamontowania. Z kolei całkowicie różne elementy można zastosować w przypadku zdecydowania się na elementy z betonu zbrojonego. Nie jest rekomendowane samodzielne zmienianie sposobu montowania, gdyż może do doprowadzić do zniszczenia stolarki. Ponadto produkt nie będzie już objęty gwarancją producenta.

Najbardziej popularne zamocowania mechaniczne stolarki otworowej

Kotwy są stalowymi płaskownikami, które należy przykręcić nie tylko do ościeżnicy, ale również muru. Gwarantują nie tylko stabilne, ale również sprężyste zamocowanie ramy. Ponadto niwelowane są w ten sposób niewielkie odkształcenia, które mogłyby powstać przez ruchy konstrukcji. Wykorzystanie kotew montażowych pozwala również na bardzo bezpieczny i prawidłowy montaż okien nawet na krawędzi muru przez odpowiednie odsunięcie punktu zamocowania w głąb ościeża.

Z kolei dyble i śruby są zamocowaniami służącymi do przykręcenia ościeżnicy bezpośrednio do muru. Warto podkreślić, że mocowanie na dyble jest sztywniejsze w porównaniu do kotew. Wykorzystywane są bowiem do montażu zarówno ciężkich, jak i dużych okien, które są bardzo często otwierane, dlatego narażone są na zdecydowanie obciążenia. Wszystkim osobom zainteresowanym dowiedzieć się więcej o prawidłowym i szczelnym montażu okien rekomendowane jest odwiedzenie https://prawidlowymontaz.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ