Poznaj 3 popularne rodzaje obróbek blacharskich

Wyróżniamy około 9 obróbek blacharskich. Każda z nich pełni określoną funkcję, lecz szczególnie ważne są obróbka szczytowa, pas nadrynnowy i kosz dachowy. Poznaj ich zastosowanie i sprawdź, dlaczego do ich montażu warto zatrudnić specjalistów.

Obróbka szczytowa

Jej potoczna nazwa to wiatrownica. Obróbka szczytowa chroni dach przed działaniem wiatru i sprawia, że nie jest on w stanie podnieść pokrycia. Jednak by działała sprawnie, należy ją dokładnie dopasować do krawędzi dachu, biorąc pod uwagę jego kąta nachylenia. Obróbki blacharskie wymagają precyzji przy montażu. Zanim wiatrownica znajdzie się na swoim miejscu, należy sprawdzić, czy okap pasuje do kalenicy ‒ jego linia powinna być równoległa do niej. Warto również pamiętać, by poprawnie zamontować deskę czołową. W przeciwnym wypadku będzie trzeba ją ponownie zdejmować i ponownie zakładać.

Sposób, w jaki zrobimy wiatrownicę, jest zależny od rodzaju pokrycia dachowego. Gdy znajduje się na nim dachówka (cementowa lub ceramiczna), wówczas do krokwi należy zamontować deskę, która osłoni obróbkę blacharską zarówno z boku, jak i z góry. Sprawi to, że dachówka będzie miała stabilna grunt. Jednak dekarze, zamiast obróbki szczytowej, układają zazwyczaj dachówki szczytowe, osłaniające krawędzie krokwi.

Pas nadrynnowy

Znajduje się na każdym dachu, bez względu, czy jest pokryty dachówką, blachodachówką czy blachą trapezową, a nawet i papą, gontem drewnianym czy bitumicznym. Pas nadrynnowy, nazywany również fartuchem dachowym i pasem okapowym, może także pełnić funkcję opierzenia tarasu lub balkonu. Rozmiar omawianej obróbki blacharskiej zależy od rodzaju pokrycia dachowego. Dekarze montują go razem z rynnami lub jako samodzielny element. Dzięki niemu woda nie niszczy pokrycia dachowego, gdyż nie jest w stanie dostać się pod jego spód.

Fartuch okapowy można zastosować zamiast rynny, a woda i tak nie będzie kapać na elewację. Wielu dekarzy sugeruje, by nie montować rynien wszędzie tam, gdzie zbiera się niewielka ilość wody. Dzięki pasowi nadrynnowemu dom będzie skutecznie chroniony przed zamoczeniem. Co więcej, nie trzeba specjalnie dostosowywać go do rodzaju pokrycia dachowego. Jedynie w przypadku gontów bitumicznych należy zakupić pas nieco bardziej nachodzący na połać ‒ specjaliści sugerują, by zachodził przynajmniej 10 cm.

Kosz dachowy

Jest jednym z najważniejszych elementów dachu. Montaż kosza dachowego to zadanie wymagające dużej wiedzy technicznej i doświadczenia. Wszelkie uchybienia będą skutkować tym, że dach nie będzie w pełni szczelny i tym samym mniej trwały. Kosz dachowy lub też rynna dachowa odprowadza wodę z dachu. Z tego powodu jego szczelina nie może być jednocześnie ani zbyt wąska, ani zbyt szeroka. W przeciwnym wypadku powstaną zatory.

By kosz działał sprawnie, należy zapewnić mu odpowiedni grunt. Dekarze często montują kosz na zagęszczonym łatowaniu, podpartym na deskach leżących wzdłuż krokwi koszowej. Dzięki temu rynna nie odkształci się ani nie zegnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ