Kable energetyczne instalacyjne – jakie wybrać?

0
1304

Przygotowanie instalacji elektrycznej to niezwykle trudne i skomplikowane zadanie. Dobrze wykonana instalacja powinna uwzględniać potrzeby osób mających korzystać z danego budynku, jak i warunki, w których instalacja będzie pracować. Od tych ostatnich zależy szczególnie dobór konkretnego typu przewodów oraz otulin, w których są umieszczane. W zależności, czy zamierzamy wmurować je w ścianę, czy też będą biec nad tynkiem – sięgniemy po odmienne rodzaje przewodów.

Instalacja elektryczne a dostępne przewody

Wśród dostępnych przewodów znajdziemy całkiem sporo różnych kategorii. Wymienić należy przede wszystkim:

– kable energetyczne niskiego napięcia, używane do sieci, w których napięcie jest mniejsze niż 1 kV,

– kable energetyczne wysokie napięcia, używane w sieciach od 1 do 35 kV,

– kable energetyczne wysokiego napięcia, używane w sieciach od 36 do 150 kV,

– kable energetyczne najwyższego napięcia, wykorzystywane w instalacjach w przedziale od 220 do 420 kV.

Kable energetyczne – rodzaje a miejsce przeznaczenia

Przewody przeznaczone do zakopania w ziemi muszą spełniać kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim – muszą być owinięte odpowiednim typem linki, zabezpieczającej przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Wymienić należy zwłaszcza niską temperaturę (-30 stopni C.), wilgoć oraz możliwość doznania urazów mechanicznych. Ponadto, powłoki wykonane są z materiałów wytrzymałych na działanie kwasów, rozpuszczalników oraz innych żrących substancji.

Przewody stosowane na powietrzu występują w wielu odmianach. Znajdziemy zarówno przewody przemysłowe, jak i przeznaczone do pracy w gospodarstwach domowych. Wyróżnia się między innymi kable izolowane lub pozbawione izolacji, płaskie i okrągłe, jednodrutowe i wielodrutowe, kabel natynkowy, wtynkowy oraz podtynkowy.

Większość dostępnych kabli posiada wydrukowany na ich obwolucie zestaw liter i cyfr określających ich specyfikację. Wśród nich znajdziemy symbole wskazujące na ilość żył współtworzących dany kabel oraz ich grubość wyrażoną w milimetrach. Np. oznaczenie 3×25 oznacza, że rdzeń kabla tworzą trzy żyłki o grubości 25 milimetrów.

Materiał wykonania przewodów energetycznych

Przewody energetyczne znajdziemy wykonane z dwóch głównych materiałów. Będą to przede wszystkim przewody aluminiowe oraz miedziane. Te pierwsze stosowane są dłużej, są także tańsze oraz mniej ważą niż ich miedziane odpowiedniki. Niestety, wykazują również niższy poziom przewodnictwa prądu, przez co konieczne jest ich produkowanie w nieco większym przekroju. Aluminium to ponadto materiał słabo elastyczny, nieodporny na rozciąganie ani działanie skrajnie niskich lub wysokich temperatur.

Przewody miedziane są bardziej wytrzymałe oraz wykazują lepszy poziom przewodnictwa prądu. Dzięki wysokiemu poziomowi elastyczności nie odkształcają się podczas pracy i zachowują użyteczność przez dłuższy okres. Co równie ważne, przewody miedziane są bezpieczniejsze – rzadziej wywołują awarie lub spięcia, a w przypadku ich wystąpienia, o wiele łatwiej poddają się naprawom. Warto także wspomnieć, że przewody miedziane charakteryzują się mniejszym przekrojem tworzących go żył.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ