Wiosna zawitała już na dobre, a więc najwyższy czas na rozpoczęcie prac ogródkowych i ogarnięcie okołodomowej zieleni. Ta po zimie odradza się w nieoczekiwanej formie, dlatego zmuszeni jesteśmy podciąć coś tu i ówdzie. To dobry moment, by zaopatrzyć się w taki sprzęt, jak np. podkaszarka ogrodowa. Jak wybrać odpowiednią i bezpiecznie użytkować?

Czasy, gdy podkaszarki były wyłącznie wykorzystywane przez służby miejskie odpowiedzialne za zieleń już dawno minęły. Teraz to standardowe wyposażenie coraz większej liczby domów z ogródkami czy działek. W odpowiedzi na to rynek oferuje coraz więcej modeli podkaszarek ogrodowych w rozmaitych konfiguracjach i cenach. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Źródło zasilania

Podkaszarki ogrodowe pod względem zasilania dzielimy na dwie kategorie: elektryczne i spalinowe. Modele elektryczne dzielą się na dwie podkategorie: zasilane poprzez podłączenie ich do gniazdka oraz te z wbudowanym akumulatorem, dzięki czemu ich zasięg jest niemal nieograniczony. Wersje na prąd są tańsze, ale posiadają mniejszą moc niż ich spalinowe odpowiedniki (ok. 500W), których moc dochodzi nawet do ponad 3 kW, co zostawia elektryczną generację daleko w tyle. Wszystko jednak zależy od tego, do czego sprzęt jest nam potrzebny. Podkaszarki spalinowe nadają się do większych obszarów oraz wyższych roślin o grubszych łodygach. Idealnie wytną wiec wysokie trawy czy stare chwasty. Jeśli chodzi o silniki w spalinowcach, również mamy tutaj do wyboru dwie wersje: dwusuwową, która wykorzystuje do pracy mieszankę oleju i benzyny, oraz czterosuwową, zazwyczaj napędzaną olejem napędowym, cichszą oraz przyjaźniejsza dla środowiska. W związku ze źródłem zasilania, warto także zwrócić uwagę na pojemność zbiornika paliwa, chociaż im większą wybierzemy, tym cięższy sprzęt będziemy na sobie nosić. A spalinowe podkaszarki i bez zbiornika są cięższe niż ich elektryczne odmiany.

Możliwość regulacji rękojeści i średnica cięcia

Przed zakupem podkaszarki ogrodowej warto ją przymierzyć, jak ubranie w sklepie odzieżowym. Podkaszarka, która będzie za krótka lub za długa do naszego wzrostu po prostu będzie niewygodna w użytkowaniu. By uniknąć takich problemów, możemy wybrać wersję z możliwością regulacji wysokości rękojeści, dzięki czemu długość urządzenia z łatwością dostosujemy do naszego wzrostu. Istotną kwestią jest też średnica cięcia, ponieważ w tym wypadku to ona, a nie szerokość, odgrywa istotną rolę. Modele o większej średnicy skoszą teren szybciej, ale będą też mniej mobilne i nie dostaną się w trudniej dostępne miejsca.

Mechanizm tnący

Podkaszarki ogrodowe zazwyczaj są wyposażane w dwa rodzaje mechanizmów tnących. Pierwszy z nich, spotykany w tańszych modelach, to głowica z nylonową żyłką, co jest wystarczającym rozwiązaniem do mniejszych prac ogrodowych. Głowice mogą być ręczne, przez co w przypadku zerwania żyłki jej wysunięcie jest niewygodne i pracochłonne; półautomatyczne, w których żyłka wysuwa się, gdy dociśniemy głowicę do podłoża; automatyczne, w którym wysunięcie żyłki możemy regulować z łatwością na żądaną długość. Istnieją też urządzenia posiadające głowice z nożami tnącymi, wykonanymi z metalu lub tworzyw sztucznych, dzięki czemu są trwalsze. Najdroższym rozwiązaniem są tarcze tnące, stosowane w profesjonalnym sprzęcie spalinowym i bez problemu tnące duże połacie zieleni.

Bezpieczeństwo podczas koszenia

Podkaszarka ogrodowa działa nieco inaczej niż kosiarka. Istotną różnicą jest to, że nie posiada kosza na skoszone rośliny, dlatego to co przytnie może wyrzucać naokoło siebie. Warto więc wyposażyć się w odpowiedni sprzęt ochronny, by przypadkiem nie dostać gałęzią, kamieniem czy czymś ostrym. Zaopatrzmy się przede wszystkim w gogle lub okulary ochronne, dostępne w wielu wersjach – przeciwsłonecznej, antyfogowej, a nawet poprawiającej widzenie po zmroku. Wszystkie modele chronią oczy przed uderzeniem ostrym odłamkiem, podrażnieniem przez unoszący się piaskiem oraz drobinki trawy.

Przy wersjach spalinowych, szczególnie dwusuwowych, możemy też rozważyć zakup ochraniaczy na uszy, które zabezpieczą nasze bębenki przed generowanym przez urządzenie hałasem. Gdy wybieramy się w podkaszarką na misję specjalną w wysokie trawy, powinniśmy również ubrać kask oraz odpowiednią odzież, zaprojektowaną specjalnie pod prace ogrodowe. Nasze must-have w tym wypadku to długie spodnie odporne na wodę i przecięcia (istnieją również modele pochłaniające wibracje z urządzenia), kurtka ze specjalnymi wzmocnieniami, a w sezonie jesienno-wiosennym także specjalna termoaktywna bielizna, ocieplające ale nie krępujące ruchów kamizelki czy specjalne wodoodporne i oddychające buty. W każdym przypadku nie zapominajmy też o założeniu rękawic roboczych lub ogrodowych, które ochronią nas nie tylko przed drobinkami unoszącymi się spod podkaszarki, ale także takim parzącymi roślinami, jak pokrzywy czy barszcz Sosnowskiego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ