Zalet użycia pianki PUR przy wykonywaniu prac budowlanych jest naprawdę wiele. Korzyści różnią się jednak nieco w zależności od jej typu. Podstawowym rozróżnieniem surowca jest struktura pianki: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. W artykule skupimy się na wykorzystaniu pierwszej z wymienionych. To rodzaj używany między innymi do izolacji i ocieplania budynku – jakie są jego zalety i… cena?

Ocieplanie poddasza – dlaczego warto wybrać piankę otwartokomórkową?

Ze względu na swój ciężar, pianka PUR o strukturze otwartej zwana jest również lekką. To jeden z podstawowych argumentów zastosowania wspomnianego materiału w ocieplaniu poddaszy. Masa pianki otwartokomórkowej wynosi 7-12kg/m³, podczas gdy ciężka, znana jako zamkniętokomórkowa, waży mniej więcej 30-60kg/m³. Kolejną zaletą jest jej pół elastyczna struktura. To z kolei wpływa na to, że pod wpływem nacisku się lekko ugina, następnie wraca do swojego kształtu – jest więc bardziej trwała.

Pianka ma właściwości paroprzepuszczalne, dzięki czemu zapobiega zawilgoceniu, a w efekcie butwieniu i gniciu drewna, na które te jest szczególnie narażone. Piankę tę głównie wykorzystuje się do ocieplania i izolacji drewnianych konstrukcji szkieletowych (ścian, stropów), jak również więźb dachowych, również tych bardzo skomplikowanych.

Pianka otwartokomórkowa – cena

Pianka poliuretanowa stanowi bardzo efektywną izolację cieplną. Utrzymanie całego budynku staje się znacznie tańsze niż w przypadku, gdy brak jest szczelnej i skutecznej izolacji (i ocieplania) – wtedy ciepłe powietrze ucieka na zewnątrz, a wilgoć dostaje się do środka. Mury niszczeją, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Ocieplanie pianką otwartokomórkową to inwestycja, która zwraca się po kilku latach. Choć, jak wiadomo, na początku jest to pewien wydatek – na szczęście jednorazowy. Podjęcie decyzji o zakupie pianki i prawidłowe jej położenie gwarantuje 100% szczelności. Sprawdza się to szczególnie w przypadku ocieplania poddasza pianką – które jest narażone nie tylko na zawilgocenie, ale także na penetrację wiatru. Jeżeli zdecydujemy się na jej użycie, pianka PUR zapewni izolację termiczną i akustyczną, a to dodatkowy komfort dla mieszkańców domu.

Ocieplenie poddasza pianką – bezpieczeństwo i komfort domowników

Pisaliśmy już o właściwościach akustycznych i paroprzepuszczalnych, które poprawiają komfort mieszkańców lub użytkowników budynku. Nie należy zapominać o tym, że ta forma izolacji jest również bezpieczna dla Twojego zdrowia – pianka jest bezwonna i nietoksyczna. Co ważne w przypadku osób mających problemy z oddychaniem – pianka nie pyli, w przeciwieństwie do innych materiałów ociepleniowych. Nie stanowi również dobrego podłoża do rozwoju grzybów i pleśni.

Lekkość, łatwość wykonania, właściwości akustyczne I termoizolacyjne sprawiają, że piana otwartokomórkowa jest szczególnie polecana do izolacji poddasza. Stanowi często najlepszy wybór dla wielu inwestycji.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ