Wiosna to czas na sianie sprawdzonych nasion kwiatów. Skończyły się mrozy i można powrócić do swoich ogródków działkowych. Sezon zaczął się już od marca, ale to dopiero w kwietniu maju można rozpocząć proces sadzenia kwiatów. Ziemia jest już przygotowana: odchwaszczona, spulchniona i nawieziona kompostem. Czas rozpocząć sianie!

Nasturcje

Jest to jeden z najbardziej popularnych kwiatów ozdobnych. Ma ponad 80 gatunków, w tym bardzo znane kwiaty jadalne. Pochodzi z ameryki Południowej, gdzie ma idealne warunki kwitnięcia. Jednak w Polsce jej piękne kwiaty z nasion kwiatów nie przetrwałyby zimy, dlatego sadzi się je na wiosnę, najlepiej w kwietniu.. W związku z naszym klimatem nasturcje potrzebują ciepłe i słonecznie miejsce. Powinno być osłonięte od wiatru i delikatnie wilgotne. Nasiona kwiatów należy posadzić na stałym miejscy, gdyż źle znoszą przesadzanie i trudno przyjmują się na nowym stanowisku. Nasturcje nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Należy dbać by miały dostęp do słońca, a ich gleba było lekko mokra. Zasadzone w kwietniu powinny zacząć kwitnąć z początkiem lata.

Bratki

Pośród Sprawdzonych nasion kwiatów sianych na wiosnę są również bratki. Podobnie jak nasturcje, powinno się je siać w kwietniu. Bratek to kwiat europejski więc jest przyzwyczajony do klimatu. By dobrze rosnąć powinien być w miejscu umiarkowanie słonecznym, gdyż szkodzi mu wysoka temperatura. Idealne będzie miejsce niedaleko krzewów lub drzew, tak by latem miały choć trochę cienia. Nasiona kwiatów lubią żyzną glebę, dlatego warto dodać do podłoża kompostu. Im wolniej będzie się rozkładał, tym dłużej bratki będą kwitły. Piękne kwiaty z nasion kwiatów są jednosezonowe, więc po przekwitnięciu należy je usunąć i spulchnić ziemię.

Stokrotka

To najmniejsze i najłatwiejsze w uprawie kwiaty ogrodowe. Są niepozorne, dorastają do kilkunastu centymetrów wysokości, ale ich wielobarwne kwiatostany nadają ogrodowi wiele uroku. Sprawdzone nasiona kwiatów ogrodowych sadzi się w kwietniu, gdyż są mniej wytrzymałe niż stokrotki pospolite. Można wykopać dziko rosnący kwiat i przesadzić go na działkę, czy do doniczki. Jest on wtedy bardziej odporny na trudne warunki atmosferyczne, więc spokojnie przetrwa także zimowe mrozy. Gleba pod stokrotkami powinna być stale wilgotna, dlatego potrzebują regularnego podlewania. Powinny rosnąć w słonecznym miejscu, tak by mogły długo dojrzewać. Gdy przekwitną nie trzeba ich ścinać, samoistnie rozproszą się po terenie i podobnie w przyszłym roku piękne kwiaty z nasion kwiatów zakwitną w nowych miejscach.

Dalia

Te wyjątkowe kwiaty jednoroczne to kolejna roślina, która posadzona wiosną, zakwitnie latem. Dalie najlepiej sadzi się po 15 maja, gdy mamy już pewność, że nie wrócą nocne przymrozki. Gleba pod nasionami kwiatów powinna być lekka, przepuszczalna i niezbyt wilgotna. Ważne jest by kwiaty miały dostęp do słońca. Jeśli nastąpią silne upały dalia będzie wymagała bardziej obfitego podlewania, jednak w codziennych warunkach należy dbać by jej stanowisko było odpowiednio mokre. Wielokolorowe, piękne kwiaty powinny rosnąć od lipca do nawet października. Po przekwitnięciu roślinę należy wykopać.

Begonia

Sprawdzone nasiona kwiatów begonii, tak jak dalii, powinno się zasiać po 15 maja. Jak wszystkie wiosenne kwiaty, begonia idealnie sprawdzi się w ogrodzie, jak i pojemnikach np. doniczce czy skrzyni na balkonie. W zależności od gatunku, kwiaty różnią się wyglądem i wymaganiami uprawiania. Najpopularniejsza begonia bulwiasta potrzebuje jasnego, ciepłego, średnio słonecznego stanowiska. Nasiona kwiatów nie tolerują pełnego naświetlenia, dlatego lekko zacienione miejsce pozwoli na pełen rozkwit rośliny. Podłoże powinno być dość wilgotne, żyzne i lekkie. Begonie mają zdolność szybkiej adaptacji do terenu, warto jednak zadbać o odpowiednie warunki. Jest to kwiat jednoroczny, dlatego po przekwicie należy go wykopać i przygotować ziemie na kolejny sezon.

Sprawdzone nasiona kwiatów w większości nie są wymagające w pielęgnacji. Zazwyczaj wilgotna gleba i słońce powinny wystarczyć, by latem wyrosły piękne kwiaty. Przy sianiu najważniejszy jest czas. Warto sprawdzać pogodę, by upewnić się, że zimowa aura już nie wróci, a nasze kwiaty będą miały perfekcyjne warunki dojrzewania!

[Głosów:10    Średnia:1.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ