Na czym polega skuteczne osuszanie budynku

Kiedy w murach budynku lub też w jego fundamentach pojawi się wilgoć, konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie osuszania. Procedura ta jest niezbędna z wielu powodów. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego osuszanie budynku z zawilgoconymi murami jest tak ważne. Przyglądamy się również dwóm najpopularniejszym metodom osuszania.

Osuszanie budynku przez iniekcję

Pierwsza z dwóch najpopularniejszych metod osuszania budynków to iniekcja. Polega ona na wstrzyknięciu w ściany budynku specjalnej cieczy. W cieczy tej znajdują się substancje, które bardzo szybko wchodzą w specyficzną reakcję z wodą. Cząsteczki wody zostają niejako wchłonięte, a ciecz wprowadzona w ścianę pęcznieje. Tym samym dochodzi do zatkania wszelkich szczelin, również tych mikroskopijnych. Oznacza to, że nie tylko dochodzi do wysuszenia ścian, ale również zostaje zablokowane podciąganie kapilarne. Innymi słowy, jest to zabieg jednocześnie likwidujący wilgoć oraz zapobiegający jej ponownemu pojawieniu się.

Iniekcja ścian to popularna procedura, stosowana dzisiaj powszechnie. Jednak to nie jedyna metoda, którą można wykonać osuszanie budynku. Co więcej, istnieje pewna jeszcze popularniejsza metoda, a mianowicie osuszanie metodą cięcia. Na czym ono polega? O tym w następnej części artykułu.

Osuszanie przez cięcie

Osuszanie budynków

Drugą z popularnych metod osuszania budynków jest cięcie. Metoda ta wymaga przecięcia ściany w poziomie. Jednak zanim do tego dojdzie, konieczne jest sprawdzenie, w którym miejscu można je wykonać. Rzecz w tym, iż w ścianie mogą znajdować się przewody lub inne przeszkody. Identyfikacja przeszkód poprzedza wykonanie cięcia, które musi być bardzo precyzyjne. Następnie przychodzi czas, aby w powstałej szczelinie umieścić płytę izolacyjną, zrobioną z poliestru lub polietylenu. Oba te tworzywa gwarantują absolutny brak przepuszczalności dla wody. Tym samym, podobnie jak iniekcja ścian, osuszanie metodą cięcia zapobiega podciąganiu kapilarnemu. Kiedy płyta jest już w ścianie, pozostaje wykonać prace wykończeniowe, takie jak położenie zaprawy i uzupełnienie wszelkich ubytków.

Czy osuszanie budynku jest niezbędne?

Mogłoby się wydawać, że odrobina wilgoci w ścianach nie stanowi większego zagrożenia. Okazuje się jednak, że zagrożenie istnieje, i to dosyć spore. Czym grozi pozostawienie wilgoci w ścianie i nie zapobiegnięcie dalszemu podciąganiu kapilarnemu? Przede wszystkim wilgoć prędzej czy później doprowadzi do degradacji konstrukcji. Innymi słowy, ściany mogą się po prostu zawalić lub też nie będą w stanie utrzymywać konstrukcji. Jednak to nie jedyne zagrożenie. Należy pamiętać, że wilgoć to doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów. Obecność grzybów w ścianach wiąże się nie tylko z przykrym zapachem. Powoduje ona również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi. Co więcej, w wilgoci mogą się rozwijać również rozmaite mikroorganizmy chorobotwórcze. Dlatego też, kiedy w murach lub fundamentach pojawi się wilgoć lub choćby podejrzenie jej występowania, warto natychmiast interweniować. Szczególnie, że osuszanie budynku jest dzisiaj całkiem proste i nie pochłania ani dużo czasu ani pieniędzy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ