Śruba napinająca. Czym się charakteryzuje i gdzie jest stosowana?

0
764

Niektóre konstrukcje wymagają specjalnych typów połączeń, które nie wszystkim są znane chociażby ze słyszenia. Jednym z przykładów takiego połączenia jest śruba napinająca, znana w świecie technicznym także pod nazwą śruby rzymskiej. Składa się ona z korpusu i dwóch gwintowanych śrub, które w zależności od potrzeb można odkręcać lub dokręcać. Jej głównym zadaniem jest napinanie i naciąganie elementów, co decyduje o charakterze praktycznych zastosowań takiej śruby.

Wykonanie decydujące o wytrzymałości

Standardowo do produkcji śrub rzymskich wykorzystuje się niestopową stal konstrukcyjną – zazwyczaj oznaczoną symbolem C10 lub C15. Pomiędzy oboma typami stali nie występują zasadnicze różnice wytrzymałościowe, więc obie sprawdzą się w większości typowych aplikacji dla śrub napinających. Im wyższa jest zawartość węgla w stali, tym dalsza jest jej granica plastyczności, więc w praktyce inżynierowie odpowiedzialni za przygotowanie poszczególnych konstrukcji dobierają śruby, kierując się materiałem, z jakiego je wykonano. Ponadto ważne jest, by wybierać wyłącznie śruby pokryte warstwą galwaniczną, która ogranicza do minimum podatność na korozję.

Typowe zastosowania dla śrub rzymskich

Najczęściej po śruby napinające sięga się na placach budowy. Zdają one doskonale egzamin w kontekście napinania siatek zabezpieczających, które efektywnie amortyzują ewentualny upadek ciężkich elementów, a czasami nawet pracowników budowlanych. Można nimi również napinać łańcuchy bądź liny przy stawianiu namiotów, a także bardziej skomplikowanych hal namiotowych. Są wykorzystywane przy naciąganiu wież transmisyjnych czy masztów odgromowych. Czasami są też używane przy realizacjach zadaszeń napinanych, jak również przy montażu trakcji tramwajowych lub trolejbusowych.

Źródło kluczowe dla jakości

Każda śruba napinająca powinna pochodzić od dystrybutora, który ma w swoich zasobach sprawdzone produkty. Dzięki temu uda się uniknąć komplikacji technicznych, wynikających na przykład z zastosowania nieodpowiedniej stali. Cenionym źródłem takich śrub jest internetowa hurtownia Muntech24.pl. – Posiadamy w katalogu ofertowym śruby rzymskie w typowych konfiguracjach, takich jak hak-hak, hak-oko czy oko-oko. Tym samym łatwo dobrać rozwiązania właściwe dla realizowanych projektów – mówi pan Szymon, ekspert ds. asortymentu. Warto dodać, że wszystkie ze śrub napinających w ofercie są oczywiście wykonane z niestopowej stali konstrukcyjnej i pokryte powłoką cynkową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ