Kinkiety łazienkowe nad lustro

Łazienka to szczególne pomieszczenie w mieszkaniu, łączące w sobie wiele funkcji. Z jednej strony służy do wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych, które wymagają precyzyjnego oświetlenia, z drugiej zaś często jest to ulubione miejsce odpoczynku i pełnego relaksu, kiedy to przy nastrojowym, rozproszonym świetle zanurzamy się w wannie pełnej pachnącej piany, tworząc we własnym domu małe SPA. Kluczem do pogodzenia obu funkcji jest dobór odpowiedniego światła. Nic nie spełni się w tej roli tak dobrze, jak kinkiety łazienkowe nad lustro. Co warto o nich wiedzieć?

Rola kinkietów łazienkowych w pomieszczeniu

Oświetlenie pełni w łazience podwójną, a nawet potrójną rolę, którą należy brać pod uwagę już na etapie planowania ilości i rodzajów źródła światła. Pierwszą i najważniejszą z nich jest oczywiście umożliwienie wykonywania codziennych czynności związanych z pielęgnacją, goleniem się, czy też nakładaniem makijażu. Są to zadania precyzyjne, wymagające odpowiednio jasnego, lecz nie rażącego w oczy światła, które w wymaganym stopniu oświetli twarz. Idealnie w tej roli sprawdzają się kinkiety łazienkowe, zaprojektowane w taki sposób, aby odpowiadały codziennym potrzebom domowników. Drugą funkcją oświetlenia łazienkowego jest tworzenie klimatycznego nastroju, sprzyjającego odpoczynkowi po ciężkim dniu. Pomieszczenie to daje nieocenioną możliwość stworzenia we własnym mieszkaniu strefy relaksu za pomocą pachnących kosmetyków, nastrojowego światła i gorącej kąpieli. Oprócz funkcjonalności warto także wziąć pod uwagę aspekt dekoracyjny oświetlenia. Rozmaite modele utrzymane w najróżniejszych stylach, kolorach i kształtach sprawiają, że znalezienie kinkietów do łazienki, idealnie wpisujących się w aranżacje wnętrza jest bajecznie proste.

Jak rozplanować ułożenie kinkietów łazienkowych?

Wybór konkretnych modeli lamp warto poprzedzić dokładnym zaplanowaniem rodzaju i ilości źródeł światła w pomieszczeniu. Na początek należy zwrócić uwagę na wielkość i budowę wnętrza, uwzględniając rozmieszczenie elementów wyposażenia, takich jak prysznic, wanna, umywalka i lustro. Łazienki o większym metrażu naturalnie dają nieco większe pole do popisu w zakresie aranżacji oświetlenia. We wnętrzach tego typu warto rozważyć dwa kinkiety nowoczesne ułożone symetrycznie po dwóch stronach lustra, a także opcjonalnie jeden nad nim. Takie rozmieszczenie jest najbardziej funkcjonalne pod kątem praktycznym, jednocześnie świetnie spisując się w roli dekoracji, tworzącej w łazience przytulny i kameralny klimat. W dużych łazienkach można, a nawet powinno się uwzględnić punkty światła również w innych miejscach, jak na przykład w pobliżu prysznica lub wanny. W mniejszych pomieszczeniach ułożenie kinkietów łazienkowych zależy w dużej mierze od indywidualnych cech danego wnętrza. Jeśli dwie lampy po obu stronach lustra zdają się przytłaczać wnętrze, zamiast tego warto zdecydować się na jeden kinkiet klasyczny bądź nowoczesny, umieszczony centralnie nad lustrem.

Kinkiety łazienkowe – funkcjonalna dekoracja wnętrza

Dekoracyjny aspekt oświetlenia do łazienki dla większości osób ma znaczenie nie mniejsze niż jego funkcjonalność. W zależności od materiałów, z których został wyprodukowany dany model, jego kształtu, rozmiaru, koloru i stylu, zależy nie tylko finalny wygląd, ale także konkretny efekt świetlny. W ofertach producentów znaleźć można między innymi niezwykle dekoracyjne, a zarazem eleganckie i ponadczasowe kinkiety kryształowe, które oprócz spektakularnego wyglądu powodują także załamywanie się światła na poszczególnych kryształkach, tworząc w pomieszczeniu niezwykły nastrój. Entuzjaści mniej ekstrawaganckich rozwiązań z pewnością znajdą coś dla siebie spośród kinkietów klasycznych, będących stonowanym i stylowym wykończeniem aranżacji. Kinkiety łazienkowe w nowoczesnej odsłonie przypadną zaś do gustu tym, którzy cenią sobie modne lecz, pełne klasy wyposażenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ