Hodowla gołębi to niezwykle wymagające zadanie. Jednym z najtrudniejszych i najważniejszych czynników jest bezsprzecznie odpowiednie odżywianie ptaków. W głównej mierze to od niego zależy ich zdrowie, energia oraz nastrój. Na rynku dostępnych jest wiele opcji. Wybór optymalnej karmy to jednak nie wszystko. Należy wiedzieć jeszcze, w jaki sposób gołębie powinny być odżywiane. Ilość oraz rodzaj pokarmu uzależniony jest od wielu czynników. Wpływa na nie m.in. pora roku, ich wiek oraz okres rozwoju.

Jaką karmę dla gołębi wybrać?

Każdy hodowca gołębi doskonale wie, jak wielkie znaczenie dla poprawnego rozwoju ptaków ma ich właściwe odżywianie. Nie warto na nim oszczędzać – dobór złej karmy błyskawicznie może odbić się na ich zdrowiu, a nawet doprowadzić do śmierci. Należy zawsze wybierać mieszanki w pełni naturalne. Najlepsze z nich zawierają m.in. groch zielony, dari, sorgo czerwone, proso czy groch żółty. Mieszanki bez kukurydzy (BK) mogą być doskonałą podstawą do stworzenia indywidualnego systemu karmienia gołębi – w wielu przypadkach, przy dodatkowej suplementacji, mogą być wykorzystywane przez cały rok.

Okres pierzenia

Pierzenie to szczególny czas w życiu gołębi. Każdy hodowca przygląda mu się z pewną obawą, ponieważ właśnie od upierzenia zależą nie tylko wyniki w lotach, ale również bezpieczne przetrwanie zimy. Gołębie są w tym okresie niezwykle narażone na infekcje, dlatego ich organizm musi zostać wzmocniony odpowiednią karmą.  W tym celu wybiera się specjalne mieszanki pierzeniowe – są szczególnie bogate w składniki odżywcze, ułatwiają wypierzenie, a następnie wspierają proces wzrostu nowych, silnych i lśniących piór. Pomagają również ptakom przetrwać trudne warunki atmosferyczne W mieszankach znajdują się duże ilości nasion oleistych, w tym konopie, słonecznik i rzepak. O dostarczenie protein dbają z kolei ziarna grochu.

Zima

Kolejnym niezwykle wymagającym okresem w rozwoju gołębi jest zima. Zmiana mieszanki nie jest wprawdzie konieczna, ale ptaki powinny otrzymać większe porcje pokarmu, dzięki czemu zawsze będą syte. Należy jednak zadbać o jakość ziaren – w mieszance powinny znaleźć się zarówno białka, jak i tłuszcze. Nie trzeba dostarczać jednak szczególnie dużych zapasów energii. Zimą często podaje się za to większe porcje zbóż, w tym owca i jęczmienia.

Łączenie w pary

Bezsprzecznie jednym z najważniejszych okresów w życiu gołębi i ich hodowców jest okres lęgu. To od niego zależne jest powiększenie się stada. Właścicielom powinno zależeć na tym, by ptaki miały w tym czasie jak najwięcej energii i spłodziły przyszłych doskonałych lotników. Aby to umożliwić, już na dwa miesiące przed łączeniem w pary należy podawać ptakom mieszanki oczyszczające i wzmacniające, które mają na celu regenerację mięśni, oczyszczenie z toksyn i regulację metabolizmu. Dzięki nim ptaki będą miały dużo siły w czasie lęgu. Rozmnażanie przypada na luty i marzec, jednak potem ptaki także będą potrzebowały sporo energii – wysiadywaniem jaj zajmują się zarówno samice jak i samce, a po wykluciu oboje karmią młode własnym mlekiem, które po kilku dniach zmienia konsystencję i zawiera znaczne porcje protein i tłuszczu. Hodowcy muszą zadbać o zdrowie swoich podopiecznych w tym okresie. Należy stosować specjalne karmy, które umożliwią odpowiedni rozwój młodych – w przypadku niedożywienia samica może mieć problemy ze zniesieniem jajka. Często dochodzi także do zaburzeń jego budowy.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ