firanka

Przy okazji kupna bądź remontu domu lub mieszkania zawsze myśli się o tym, jak je zaaranżować. Wszystko po to, aby wnętrza prezentowały się stylowo i estetycznie. Jednym z elementów każdej aranżacji jest wybór firanek. Odgrywają one bardzo ważną rolę, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak salon czy sypialnia. Na rynku dostępne są oczywiście różne firanki. To sprawia, że wybór tych konkretnych nie jest wcale łatwy. Różnią się od siebie materiałem wykonania, kolorem czy długością. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając firanki do domu lub mieszkania?

Jaka długość firanek?

Zacząć trzeba od ich długości. To jeden z ważniejszych elementów, jaki należy mieć na uwadze. Aktualnie przyjmuje się dwa warianty. Po pierwsze, mowa jest tu o firankach, które sięgają do parapetu. Po drugie, mowa tu o firankach, które sięgają do ziemi. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Firanki sięgające do parapetu są na pewno łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. W związku z tym, że nie zakrywają kaloryfera, to zimą nie zatrzymują ciepła. Z drugiej strony widok odkrytego kaloryfera może nie prezentować się zbyt estetycznie. Alternatywą w tym przypadku są firanki sięgające do podłogi, które kaloryfer elegancko zakryją. Które rozwiązanie wybrać? To jest w dużej mierze kwestią indywidualnych preferencji. Inną ciekawą opcją jes też mozliwość zamówienia firan szytych na miarę. Jest to ciut droższa opcja, ale wtedy firnaki będą pasować idealnie do twojego mieszkania. Szyciem firan na zamówienie zajmuje się w krakowski sklep Świat Firan Zasłon. Ofertę i kontakt możecie znaleźć na ich domenie internetowej.

Jaki rodzaj zawieszenia?

Dostępne na rynku firanki różnią się od siebie także pod kątem rodzaju zawieszenia. Firanki powiesić można na jeden z trzech sposobów. Można je zamocować na taśmie marszczącej, na szelkach bądź na kółkach. Ważny jest tu rodzaj posiadanego drążka, ponieważ sposób mocowania musi być do niego dostosowany. Wyróżnić można tu karnisz szynowy oraz karnisz drążkowo-szynowy. Dziś coraz częściej stosuje się mocowanie na taśmie marszczącej. Zaletą firanek z takim sposobem zawieszenia jest głównie to, że można je powiesić praktycznie zaraz po zakupieniu. Poza tym takie firanki prezentują się niezwykle estetycznie. Bardzo duże możliwości aranżacyjne dają także firanki, które zawiesić można na szelki.

Jakie zaciemnienie firanek?

Firanki mają się nie tylko estetycznie prezentować, ale muszą także zapewniać poczucie prywatności. Konkretnie mowa tu o tym, że muszą one izolować pomieszczenie od światła słonecznego. Dodatkowo nie pozwalają na to, aby osoby z zewnątrz mogły zaglądać i widzieć co dzieje się w środku. To ważne zwłaszcza w przypadku mieszkań na parterze. Dlatego muszą się one wyróżniać odpowiednim stopniem zaciemnienia. Dostępne na rynku firanki produkowane są z różnych materiałów. Różny jest także ich kolor. Warto wybierać firanki także pod tym kątem. Wszystko po to, aby w salonie czy w sypialni czuć się komfortowo. Pamiętać jednak przy tym trzeba, aby nie kupować firanek zbyt ciemnych. Wówczas bowiem w pomieszczeniach będzie zbyt mało światła naturalnego, a to może wpływać na gorsze samopoczucie. Ich kolor jest oczywiście głowie kwestią indywidualnego gustu. Istotne jest jednak, aby firanki pasowały pod tym kątem do wystroju pomieszczenia. Dzięki temu wszystko stanowić będzie spójną całość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ