Stylowy, elegancki i tani – czyli kilka słów o idealnym stoliku kawowym

0
895

Każdy świeżo upieczony właściciel własnego M, ale również ci, którzy pragną odświeżyć swoją przestrzeń mieszkalną, zastanawiają się nad urządzeniem salonu, który od zawsze uważany był za wizytówkę domu. To właśnie w salonie toczy się życie towarzyskie rodzin, pogłębiane są relacje z najbliższymi, przyjmowani są goście, a także domownicy poszukują w nim chwili relaksu, ciszy i odprężenia. Nic dziwnego, że stylowo i funkcjonalnie urządzony salon to marzenie każdego.

Wymarzony stolik

Oprócz wygodnej sofy, narożnika czy koloru zasłon, każdy aranżujący salonową przestrzeń prędzej czy później staje przed poważnym dylematem: wybór nowoczesnego stolika kawowego do salonu. Taki stolik powinien być nie tylko w nowoczesnym stylu, ale przede wszystkim funkcjonalny, oddający charakter całego pomieszczenia czy mieszkania, praktyczny i na każdą kieszeń. Nie jest łatwo o połączenie tych wszystkich cech w jednym, niewielkim meblu.

Czym się kierować przy wyborze stolika kawowego?

Internet i firmy produkujące meble prześcigają się w uaktualnianiu swoich wyrobów, by odpowiadały najnowszym trendom wnętrzarskim. Ale jak dokonać wyboru spośród tysięcy? Na co zwrócić uwagę w poszukiwaniach stolika/ławy idealnych? Czym powinny cechować się nowoczesne stoliki kawowe i ławy? Oto kilka podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

– Przestrzeń: by stolik/ława były wygodnym i praktycznym meblem, takim, na którym swobodnie możemy postawić kubek z aromatyczną herbatą, bez zbędnego naciągania się, przyjmuje się, że powinien on zostać umieszczony około 45 cm od krawędzi sofy, kanapy czy narożnika. Byłoby idealnie, gdyby od telewizora dzieliło go około 75 cm, choć czasem w mniejszych mieszkaniach może być o zachowanie tych proporcji trudno. Ważne, by stolika nie umieszczać w miejscu, w którym blokowałby przejście.

– Wymiary: złotą zasadą aranżacji salonu jest wysokość ławy czy stolika, które powinny być niższe od siedzenia mebla wypoczynkowego o około 2,5 do 5 centymetrów. Jeśli Twoja sofa jest wyższa, to bez problemu na stronie: https://zona-design.pl/meble/stoliki-kawowe-i-lawy/ znajdziesz pasujący mebel, który będzie spełniał zasadę wysokości.

– Styl: bardzo ważne jest, by zachować jednorodny i komplementarny styl z pozostałymi meblami w salonie (chyba, że intencjonalnie dążymy do eklektyzmu). Stolik czy ława w stylu glamour nie zawsze będzie dobrze wyglądać z sofą w stylu skandynawskim. Warto przy stylu zwrócić również uwagę na wykończenie stolika i jego kolor: jasne kolory, przeszklenia, drewniane nogi lub masywne, czarne konstrukcje podtrzymujące, potrafią nadać lekkości całemu pomieszczeniu lub je przytłoczyć.

– Dzieci: któż nie zna bólu z powodu guza na czole, gdy przewróciło się za blisko stolika kawowego? Albo bólu najmniejszego palca u stopy, który jak zawsze przypadkiem uderzył w stalową konstrukcję ławy? Chyba każdy. Najciężej patrzeć na ból najmłodszych członków rodziny. Dlatego też, zastanawiając się nad meblem kawowym do salonu można rozważyć jego kształt (owal, okrąg) i zdecydować czy będzie on współgrał z resztą aranżacji.

Nutka inspiracji

Nawet jeśli nie uda nam się wybrać stolika z szerokiej oferty sklepu Zona Design, to przynajmniej możemy się zainspirować wnętrzarskim blogiem, w którym autorzy dzielą się swoimi patentami, pomysłami, najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie nowoczesnych kształtów, form, wzornictwa, dzięki czemu sami możemy urządzić swój salon, by był odzwierciedleniem naszego stylu życia i naszych marzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ