Jak zagospodarować nietypową kuchnię?

Kupując projekt domu, możemy do woli przebierać w projektach, wybierając kuchnię swoich marzeń. Nie zawsze jednak mamy takie szczęście i czasami jesteśmy zmuszeni zaaranżować najważniejszą przestrzeń naszego domu w nietypowym, niewygodnym czy zwyczajnie niekształtnym pomieszczeniu. Może to być nie lada wyzwanie czy kłopot, ale warto pamiętać, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Czasami nietypowa przestrzeń może być argumentem do bardzo ciekawej aranżacji. Kuchnia nie musi być przecież nudna ani pospolita, może być naprawdę interesująca a nawet intrygująca, zwłaszcza zamawiając meble kuchenne od producenta. Jak zatem wykorzystać pozorne wady przestrzeni i uczynić z nich prawdziwe zalety?

Podstawowym i najczęściej spotykanym problemem w aranżacji kuchni jest niewątpliwie kształt pomieszczenia. Jeżeli znajdują się w nim więcej niż cztery ściany to problemu praktycznie nie ma. Zauważmy jednak, iż każda kolejna ściana czyni poprzednie węższymi. I tak, nawet w sporych rozmiarów kuchni, która jednak posiada np. aż siedem ścian nie będzie łatwo rozmieścić poszczególnych szafek, tak, aby użytkownicy czuli się tam wygodnie. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Biorąc pod uwagę, że ściany łączone pod kątem prostym będą tutaj rzadkością, o ile w ogóle wystąpią, warto pomyśleć nad zakupem mebli kuchennych zaprojektowanych pod wymiar lub zamówić meble kuchenne od producenta. Tradycyjne szafki produkowane są bowiem z reguły z zachowaniem kąta prostego i mogą stanowić problem podczas meblowania pomieszczenia mającego kształt wielokąta.

Pomieszczenie przejściowe

Kolejnym z pozoru problematycznym typem pomieszczeń będą pomieszczenia przejściowe. Mnogość występujących tutaj otworów drzwiowych może zakłócić linię ciągłą popularnej zabudowy w stylu meblościanki. Warto w takim przypadku pomyśleć nad ciekawą aranżacją kuchni w myśl, której pomieszczenie będzie podzielone na tzw. strefy, np. strefa gotowania, strefa przyrządzania posiłków, strefa przechowywania produktów spożywczych czy strefa jadalna. Każdy producent mebli kuchennych ma swej ofercie całe serie mebli w danym stylu, które można podzielić na wymienione wyżej podstrefy kuchenne. Strefy te można dodatkowo oddzielić kolorem ścian czy tapetami.

Bardzo małe pomieszczenie

Bardzo małe pomieszczenia mają taką podstawową zaletą, że można je urządzić bardzo niedużym kosztem. Tak czy inaczej jednak samo urządzenie małej kuchni do najłatwiejszych nie należy. Jak bowiem np. na sześciu metrach kwadratowych zmieścić zlewozmywak, lodówkę zmywarkę i kuchenkę? A przecież dobrze byłoby wcisnąć tutaj także chociaż mały stół. Warto rozejrzeć się za szafkami o mniejszej, niż tradycyjna głębokości. Warto kupić także meble kuchenne od producenta, z którym zawsze możemy negocjować drobne przeróbki w ramach zakupu. Bardzo małe pomieszczenia determinują także zakup węższej zmywarki, czy niższej lodówki, nad którą możemy jeszcze zamontować dodatkową szafkę do przechowywania rzadziej używanych przyborów kuchennych. W małych kuchniach najlepiej sprawdzi się jasna kolorystyka oraz dodatkowe światło w postaci np. halogenów. W ten sposób optycznie powiększymy przestrzeń. Warto również całkowicie zrezygnować z drzwi wejściowych.

Skosy i okna na każdej ścianie – jak sobie z tym poradzić?

Tradycyjne umeblowanie kuchenne składa się z szafek stojących oraz wiszących w mniej więcej podobnych proporcjach. Co jednak w przypadku gdy kuchnia znajduje się na poddaszu, lub w ogóle w pomieszczeniu o pochyłych ścianach tzw. skosach? Sprawa nieco się komplikuje a umeblowanie trzeba ograniczyć do szafek stojących. Zamiast jednak się tym martwić warto wykorzystać ten element architektury jako atut, który uczyni przestrzeń bardziej interesującą. Jeżeli nie wszystkie ściany w danym pomieszczeniu posiadają skosy, na powieszenie szafek wykorzystajmy te pionowe. Pod pozostałymi możemy umieścić nieduże kredensy do przechowywania porcelany czy stół jadalniany, można je również ozdobić kolorowa fototapetą, która optycznie powiększy przestrzeń.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ