Jak odnowić wewnętrzne drzwi drewniane?

0
2918

Odnawianie drewnianych drzwi wcale nie musi być zlecane specjalistom. Nie jest to trudne zadanie, wymaga tylko odpowiedniego doboru narzędzi, przygotowania podłoża pod malowanie i decyzji o kolorze tak, aby drzwi pasowały do wnętrza i je zdobiły. Jeśli jesteś zwolennikiem niedrogich rozwiązań aranżacyjnych, sprawdź, jak samodzielnie odnowić drewniane drzwi wewnętrzne i cieszyć się ich wyglądem przez kolejne lata.

Drewno to materiał ponadczasowy, trwały i elegancki, który doskonale sprawdza się w każdej aranżacji. Ociepla wnętrza bądź podkreśla surowy charakter wystroju, a także świetnie prezentuje się jako wizytówka naszego domu. Solidne, drewniane drzwi są uosobieniem szlachetności i stylu. Jednak bez odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych materiał traci swoje walory, również estetyczne. Drewniane drzwi wewnętrzne w kuchni czy w pokoju, podobnie jak inne elementy wyposażenia, mają ogromny wpływ na całą przestrzeń mieszkalną, jej wygląd, charakter, a przez to na nasz odbiór i samopoczucie. Użytkowane codziennie są niestety narażone na uszkodzenia, więc jeśli nie chcesz ich każdorazowo wymieniać, zabiegi renowacyjne powinieneś potraktować jako część tej eksploatacji i warto to wziąć pod uwagę jeszcze na etapie ich zakupu.

Odnawianie wewnętrznych drzwi drewnianych – od czego zacząć?

Przystępując do prac, pamiętaj, że przy odnawianiu drzwi zdecydowaną większość czasu zajmuje przygotowanie podłoża, najmniej natomiast prace wykończeniowe. Zanim zabierzesz się za renowację:

  • przygotuj odpowiednią przestrzeń tak, aby nikomu nie przeszkadzać hałasem zdejmowanych powłok oraz nieprzyjemnymi zapachami środków chemicznych,
  • zadbaj o narzędzia i środki do drewna: papier ścierny o ziarnistości 150-220, szlifierkę, wałek, pędzel do rozpuszczalników, lakierobejcę,
  • zdejmij drzwi z ościeżnicy,
  • zdemontuj i wyczyść wszystkie metalowe elementy: klamkę, zamek drzwiowy, zawiasy i okucia.

Drzwi drewniane pełne lub przeszklone w ulubionej aranżacji – sprawdź ofertę Dobre Dla Domu >>

Odnawianie drewnianych drzwi – przygotowanie podłoża krok po kroku

1. Usunięcie powłok farby

Stare, łuszczące się powłoki malarskie w zależności od grubości warstwy olejnej, należy delikatnie usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym lub za pomocą szpachelki. Jeśli drzwi mają dodatkowo zdobione płyciny, możesz skorzystać ze specjalnych środków chemicznych, które nakłada się pędzlem w celu zmiękczenia farby i po upływie wskazanego przez producenta czasu, z łatwością zeskrobiesz je szpachelką. Farbę należy zdjąć także z ościeżnicy.

2. Maskowanie ubytków

Widoczne po usunięciu farby ubytki lub pęknięcia uzupełnij szpachlówką, której kolor musi być odpowiednio dobrany do barwy drewna. Na czyste i odpylone wilgotną ściereczką podłoże nałóż masę specjalną packą, zbierz nadmiar i mocno uciśnij. Przy większych ubytkach czynność powtórz dopiero po utwardzeniu warstwy wcześniejszej.

3. Szlifowanie drewnianej powierzchni drzwi

Po całkowitym utwardzeniu szpachli możesz rozpocząć szlifowanie z użyciem elektronarzędzi bądź kostek czy arkuszy papieru ściernego. W przypadku jasnych drzwi, warto podświetlić powierzchnię szpachli lampą, aby nie przeoczyć tych miejsc. Po uzyskaniu równej i gładkiej powierzchni skrzydła dokładnie ją umyj, odkurz i pozostaw do wyschnięcia.

Malowanie drewnianych drzwi

Po usunięciu starych powłok farby i lakierów, po dokładnym wyszlifowaniu i odpyleniu, uzyskasz surowe drewno. Dopiero teraz możesz przystąpić do ostatniego etapu renowacji, jakim jest malowanie drzwi. Dobrym rozwiązaniem będzie lakierobejca, która podkreśla naturalny rysunek słojów i pozwala na uzyskanie dowolnego koloru naturalnego drewna, dzięki szerokiej ofercie dostępnej na rynku. Lakierobejce najlepiej nakładać pędzlem, wzdłuż słojów w 2-3 cienkich warstwach, w pozycji poziomej skrzydła, aby uniknąć zacieków. Po wyschnięciu, dla uzyskania lepszego efektu delikatnie przecieraj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i po usunięciu pyłu, nałóż kolejną warstwę aż do uzyskania drzwi o pożądanym kolorze.

Lakierobejca może też być ciekawym rozwiązaniem dla nowo zakupionych wewnętrznych drzwi drewnianych, jeśli akurat jesteś w trakcie aranżacji i szukasz oryginalnych rozwiązań. Na stronie Dobre Dla Domu znajdziesz nie tylko ciekawe propozycje, ale i podpowiedzi, jakie drzwi wybierać i do jakiego wnętrza.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ