Kowalstwo artystyczne

Gdy potrzebujemy jakiegoś towaru, najczęściej udajemy się do wielkopowierzchniowych sklepów sieciowych, które, nie oszukujmy się, najczęściej oferują produkty wyprodukowane masowo w Chinach, które nie gwarantują nam wysokiej jakości ani funkcjonalności, nierzadko nawet nie mamy opisu, w jaki sposób dany produkt powstał! Stanowi to jakże przykry antagonizm dla naszego krajowego rzemieślnictwa, które powinno być cenione za jakość, szacunek dla klienta i serce włożone w pracę.

artystyczne kowalstwo

Coraz bardziej brakuje nam w kraju rzemieślników i fachowców „z prawdziwego zdarzenia”: szewców, cieśli, stolarzy, kowali, zdunów, murarzy, dekarzy, bednarzy, szwaczy, pucybutów, kominiarzy, krawcowych, a nawet rzeźników. Ich sytuacja na rynku pracy wygląda nieciekawie, ponieważ ich wyroby muszą konkurować z produktami wytwarzanymi masowo, które „zalewają” nasz rynek. Coraz trudniej o młode osoby, które chcą poświęcić zdobywanie wykształcenia w imię wyuczenia fachu, ponieważ brak wyższych studiów w ogólnej świadomości międzyludzkiej kojarzy się z niską pozycją społeczną, niewysokimi zarobkami, a także niedouczeniem i zaniżaniem procenta osób wykształconych.

Są to jednak mity, związane z tym, że większość szkół kształcących w zawodzie ma niskie wymagania edukacyjne. Rzemieślnicy jednak nie są nieukami, przeciwnie, nierzadko to prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. Często zapominamy, że np. optyk również jest rzemieślnikiem, a przecież tak duży odsetek społeczeństwa korzysta z jego usług! Jedyną nadzieją dla rynku rzemieślnictwa w Polsce jest zmiana stosunku ludzi młodych do nauki zawodu, a także sięgnięcie po krajowe towary, zamiast masowych wyrobów niskiej jakości z marketów. Potrzebujemy nowej generacji artystów-fachowców-rzemieślników, specjalistów w takich dziedzinach, jak: murarstwo, szewstwo, bednarstwo, dekarstwo, krawiectwo, wikliniarstwo, kowalstwo i kowalstwo artystyczne, stolarstwo, zduństwo, zegarmistrzostwo i wiele innych dziedzin, bez których nasze funkcjonowanie byłoby znacznie utrudnione. Na szczęście mamy wciąż możliwości oglądać efekty pracy rzemieślników, na przykład na stronie http://www.mb-nylec.com/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ