Gładź szpachlowa

Gładź szpachlowa to obowiązkowy element każdego wnętrza, którego właścicielom zależy na pięknych, równych i estetycznych ścianach. Jej zaletą jest to, że nigdy nie jest za późno, żeby ją położyć na ścianach. Jest jednak wiele rodzajów gładzi szpachlowej. Która będzie najbardziej odpowiednia do remontowanego wnętrza?

Gładź – czy jest konieczna przy remoncie?

Gładź szpachlowa to materiał, który zabezpiecza ściany przed pękaniem, ale również sprawia, że farba nie tylko łatwiej się aplikuje, ale jest trwalsza i bardziej wydajna przy malowaniu. Pokryta nią powierzchnia jest nieskazitelna i gładka. Na rynku dostępne są już ułatwiające prace gotowe gładzie, jednak największą popularnością wciąż cieszą się te tradycyjne – gładzie sypkie i to im przyjrzymy się bliżej.

Wybór tej odpowiedniej zależy przede wszystkim od powierzchni, na którą będziemy nakładać gładź. Warto zapoznać się z parametrami poszczególnych rodzajów gładzi, aby cieszyć się pięknymi ścianami przez długie lata.

  • Gładź gipsową należy wymieszać z odpowiednią ilością wody, a tuż po jej wyschnięciu, pokryta nią ściana jest gotowa do przeprowadzania dalszych prac remontowych. To najpopularniejszy i najłatwiej dostępny na rynku rodzaj gładzi. Można ją nakładać niemal bez ograniczeń – świetna w łataniu dziur. Wysoka zawartość gipsu sprawia, że gładź po związaniu jest bardzo biała.
  •  Gładzią akrylową pokryte są najczęściej ściany w nowoczesnych wnętrzach. Głównie dlatego, że to dość nowe rozwiązanie na rynku budowlanym. Jej niezaprzeczalną zaletą jest duża elastyczność. Pokrycie nią ścian gwarantuje, że powłoka nie będzie pękać – nawet przy tzw. ruchach konstrukcyjnych. Jest także wyjątkowo odporna nie tylko na wilgoć – na ścianach nie pojawi się grzyb, ale i na działanie ciepła.
  •  Gładź wapienna również charakteryzuje się mocnym odcieniem bieli. Niestety ten rodzaj gładzi ma pewne ograniczenia – warstwa położona na ścianie nie może być grubsza niż 5 mm. Nie można więc w nieskończoność łatać nią dziur w ścianie. To produkt idealny dla osób, które zapominają o częstym wietrzeniu mieszkania – dobra przepuszczalność sprawia, że na ścianach raczej nie pojawi się grzyb. Gładź wapienną ławo się nakłada, dlatego jest świetnym rozwiązaniem, dla amatorów, którzy samodzielnie postanawiają zadbać o wygląd swojego mieszkania. Czas schnięcia jest na tyle długi, że spokojnie możesz równać powierzchnię aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.
  •  Gładź cementowa jest za to wyjątkowo odporna na warunki atmosferyczne. Można ją stosować także na zewnątrz – chroni elewację przed wilgocią. Jej struktura nie jest tak gładka, a przez to efektowna, jak poprzednich trzech prezentowanych produktów. Należy dopilnować, aby wszystkie warstwy gładzi cementowej nie były grubsze niż 3 mm.

Od wyboru odpowiedniej gadzi szpachlowej zależy nie tylko późniejszy wygląd naszych ścian, ale także płynność przeprowadzania remontu. Wszystkie rodzaje gładzi, które prezentujemy w powyższym materiale znajdziesz na stronie internetowej: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Grunty-i-szpachle/Gladzie-sypkie/c/b2c-gladzie-sypkie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ