Fumigacja archiwalnej dokumentacji w magazynach

Dbałość o dokumenty archiwalne wydaje się wyjątkowo istotna, zwłaszcza jeśli odnosi się do magazynów o wysokiej wartości. Wobec zapewnienia papierowym dokumentom optymalnego zabezpieczenia, warto poznać przyczyny ich niszczenia oraz sposoby zapobiegania podobnemu zjawisku. Jakie czynniki zagrażają dokumentacji archiwalnej i czy istnieje możliwość ich zniwelowania?

Niekorzystna obecność owadów w archiwach

Okazuje się, że wysoce szkodliwe dla dokumentacji są owady, preferujące przestrzenie, w których panuje wysoka temperatura oraz wilgotność. Najpopularniejszymi owadami, bytującymi w magazynach archiwów są chrząszcze, potrafiące wyrządzać niezauważalne szkody przez długi czas. W zależności od preferencji, owady te mogą żerować w oprawach książek, warstwach kleju lub w kartkach. Bez względu na rodzaj chrząszcza oraz miejsce jego żerowania, z pewnością jest on niepożądanym gościem w magazynach dokumentacji. Jak więc pozbyć się go skutecznie i na długo?

Dezynsekcja – jedyne efektywne rozwiązanie problemów z owadami

Dezynsekcja, kierowana na dokumenty może przybierać rozmaite formy, których wybór uzależniony jest od stopnia zaawansowania problemu i specyfiki działalności owadów. Można wymienić dezynsekcję jednostkową, która odnosi się do konkretnego dokumentu, wobec którego istnieje podejrzenie o bytności owadów. Dezynsekcja grupowa dotyczy zbioru dokumentów zaatakowanych przez szkodliwe oddziaływanie owadów. Największym zasięgiem cechuje się dezynsekcja ogólna, którą wdraża się wobec wysokiego stopnia rozprzestrzenienia owadów po magazynie – obejmuje nie tylko zbiory, lecz również całe wyposażenie.

Różnorodność metod fumigacji w Gdynii odnosi się również do sposobu wykonywania tego zabiegu – okazuje się bowiem, że preparaty chemiczne mogą być aplikowane w formie płynnej – jako oprysk, stałej lub gazowej. Wobec delikatności i podatności na uszkodzenia dokumentów, najbardziej polecaną, bezpieczną i skuteczną staje się metoda gazowa, stosowana w całych pomieszczeniach, wybranych szafach lub w komorze próżniowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ