Folia paroizolacyjna

Folia paroizolacyjna to materiał, który wykorzystuje się przy ociepleniach budynków. Stosuje się ją zarówno do ścian, jak i dachów. Wykonana jest z tworzywa sztucznego, który skutecznie zapobiega przedostawaniu się wilgoci z wnętrza domu do przegród oraz stopów. Jakie są jej właściwości oraz gdzie się ją stosuje? Wyjaśniamy.

Czym jest folia paroizolacyjna?

Folia paroizolacyjna ma za zadanie chronić elementy konstrukcyjne domu przed przenikaniem do nich wilgoci. W głównej mierze stanowi barierę przed parą wodną, która powstaje we wnętrzach budynków. Jeśli wilgoć dostanie się do systemów ociepleń takich jak na przykład styropian lub wełna mineralna może doprowadzić to do postępującego szybko gnicia i tym samym uszkodzenia tych elementów. Pary wodnej nie da się uniknąć. Duża jej ilość powstaje zarówno w łazienkach, jak i w trakcie przygotowywania potraw w kuchni. Gromadząca się wilgoć we wnętrzach wpływa na tworzenie się pleśni i niebezpiecznych grzybów. Dlatego stosuje się różne sposoby na to, aby odprowadzić ją w efektywny sposób, unikając przy tym kontaktu z warstwą izolacyjną domu.

Zastosowanie i właściwości folii paroizolacyjnej

Ciepłe powietrze, w którym znajduje się dużo wilgoci, zawsze dąży do tego, aby wydostać się na zewnątrz lub do miejsca gdzie jest zimno. Jest to związane z fizycznym wyrównywaniem ciśnienia. Jeśli ciepłe powietrze styka się z zimnym powstaje para wodna. Wilgotne elementy poszycia dachu lub drewniane fragmenty ścian mogą zacząć gnić, a beton po pewnym czasie zacznie kruszeć. Z tego też powodu powszechnie stosuje się folię paroizolacyjną, która zapewnia wysoką szczelność. Stosując dobrej jakości materiały z których jest ona stworzona, zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło. Jeśli jej wszystkie elementy są poprawnie zamontowane to nie wydostaje się ono na zewnątrz. Folię najczęściej montuje się bezpośrednio pod krokwiami, aby uzyskać dobrą wentylację poddasza. Stosuje się ją także do dachów płaskich oraz ścian szkieletowych, a więc wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dobra izolacja.

Ma rynku znajdziemy wiele rodzajów folii paroizolacyjnej. Występują w różnych kolorach, między innymi w żółtym, niebieskim, białym i czerwonym. Wybierając konkretny jej rodzaj należy zwrócić uwagę na parametr przepuszczalności pary wodnej. Opisany jest w gramach na metr kwadratowy na 24 godziny. Im mniejsza jest ta wartość tym lepsza jest jej jakość. Idzie za tym również wyższa cena. Szeroki wybór tych produktów można znaleźć między innymi na stronie internetowej https://www.knaufinsulation.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ