kamienie do ogrodu

Przydomowy ogród jest dla każdego z nas miejscem, w którym chcemy czuć się dobrze. Ważne jest jego estetyczne urządzenie, na które może wpłynąć wiele elementów. Pierwszym, o którym zazwyczaj myślimy, są rośliny. Jednak oprócz nich w ogrodzie powinny znaleźć się także inne dekoracje czy funkcjonalne wyposażenie. Wśród nich warto wyróżnić między innymi ozdobne kamienie.

Dlaczego warto sięgnąć po kamienie do ogrodu?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że kamienie w ogrodzie nie będą pełniły żadnej szczególnej roli. W końcu spotykamy je na co dzień w całym naszym otoczeniu i zazwyczaj nawet nie zwracamy na nie uwagi. Jednak w praktyce okazuje się, że mogą stanowić doskonałe uzupełnienie roślin i innych ozdób.

Kamienie ozdobne to jednak nie tylko dekoracja. Równocześnie pełnią one ważne role praktyczne. Mogą posłużyć do wytyczenia ścieżek i miejsc, które chcemy w jakiś sposób wyróżnić od pozostałych. Doskonale sprawdzają się do umacniania brzegu, jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne czy też działka leży nad jeziorem lub rzeką. Najczęściej jednak kamienie są wykorzystywane do przysypywania miejsc, w których nie chcielibyśmy widzieć roślin czy chwastów. Dlatego też często możemy je znaleźć na opasce wokół domu, gdzie zabezpieczają ten wąski pasek przed rozrostem niechcianych roślin.

Skąd pochodzą kamienie ozdobne?

Kamienie ozdobne często są naszymi rodzimymi kamieniami, pochodzącymi z Dolnego Śląska. Reprezentują wiele różnorodnych rodzin minerałów, w tym bazalt, granit, dolomit oraz serpentynit antygorowy. Co więcej, kamienie ozdobne można znaleźć w bardzo wielu różnych wersjach, od drobnego grysu, poprzez otoczaki, aż do dużych ozdobnych frakcji przypominających głazy narzutowe.

Oprócz kamieni ozdobnych pochodzących z Polski, na stronie https://e-kamienieogrodowe.pl/ można znaleźć także ciekawe kamienie zagraniczne, które staną się dodatkowym uzupełnieniem wystroju.

W jaki sposób można atrakcyjnie urządzić ogród za pomocą kamieni?

Kamienie ozdobne występują w różnych kolorach i mogą mieć bardzo różne uziarnienie. Taka różnorodność sprawia, że można wykorzystać je w różnych celach. Jedno z rozwiązań zostało już wspomniane, ponieważ jest to wykładanie ozdobnymi kamykami niewielkich rozmiarów (grysem) opaski wokół budynku lub ścieżki prowadzącej przez ogród. Dzięki temu staje się on miejscem wielobarwnym i wizualnie ciekawym.

Jednak nie tylko w ten sposób mogą zostać wykorzystane kamienie ozdobne. Można z nich również stworzyć ciekawy skalniak, poprzerastany roślinami, którego atrakcyjny wygląd będzie wynikał z połączenia wielu barw, kształtów i faktur. Skalniaki są chętnie wybierane między innymi przez osoby, które mają mało czasu na zajmowanie się ogrodem, ponieważ wymagają stosunkowo mało opieki.

Kolejny pomysł to ciekawa aranżacja, w której tworzymy niemal cały skalny ogród, przeplatany jedynie wyższymi krzewami czy drzewami. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne i minimalistyczne, które pomaga w utrzymaniu niezwykle czystego wyglądu całego otoczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ