Projekty domów na wąską działkę

Każdy kto planuje budowę domu na pewno nie raz zadaje sobie pytanie czy wymiary i kształt działki mają wpływ na projekt domu? Czy na wąskiej działce jest się w stanie wybudować funkcjonalny dom? Jaki wpływ mają wymiary i kształt działki na projekt domu?

Wymiary oraz kształt działki – jaki wpływ mają na projekt domu?

Oczywiste jest, że wiele zależy od tego jaką mamy działkę to jest początek, od którego trzeba zacząć planowanie. Im bardziej ustawna działka tym lepiej, ale nie zawsze od nas zależy jak wygląda działka. W takim przypadku warto pomyśleć o projekcie na miarę naszej działki.

Projekty domów na wąską działkę mogą być na prawdę ciekawe i funkcjonalne. Obecnie jest tyle różnych rozwiązań, że nawet małe domki pomieszczą wszystko to co do życia i dobrego funkcjonowania będzie potrzebne.

Warto przemyśleć jak chcieli byśmy, żeby wyglądał nasz dom, na czym nam najbardziej zależy i z własnymi pomysłami udać się do dobrego architekta, który po wysłuchaniu naszych pomysłów postara się tak zaprojektować dom, żeby spełniał nasze oczekiwania.

Jaki wpływ mają wymiary i kształt działki na projekt domu?

Niektórzy bardziej dociekliwi pewnie zastanawiają się jakie są minimalne wymiary działki na, której można wybudować dom i tu mała ciekawostka nie znajdziemy dokładniej informacji w Prawie budowlanym co do wielkości jedynie ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym określa, że informacje na temat dopuszczalnych wymiarów działki powinniśmy znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy dla danego terenu.

Przepisy budowlane

Jeszcze inne obowiązujące przepisy mówią o tym jak powinien być usytuowany dom na działce, że musi stać minimum 3 m od granicy działki, a jeśli na danej ścianie są okna lub drzwi musi być 4 m. Ale są też wyjątki do tej reguły. Jeśli działka ma mniej niż 16 m według obowiązującego prawa można przesunąć budynek bliżej granicy. Są to ważne wytyczne przy budowie, ale nigdzie nie ma podanych minimalnych wartości wiadomo, że im większa działka tym łatwiej ją zagospodarować dlatego projekty domów na wąską działkę są jak najbardziej wykonalne i możliwe.

Zdecydowanie warto przy takim planowaniu przemyśleć dwa razy każdy szczegół tak by dom był jak najbardziej funkcjonalny pod nasze potrzeby. Mianem wąskiej działki określa się właśnie te, które nie mają więcej niż 16 m szerokości. Takie działki jak już wiadomo są trudniejsze w zabudowie, ale istnieje coraz więcej gotowych projektów, które ułatwiają budowę dlatego jeśli nie ma możliwości kupna innej działki lub taką odziedziczyło się w spadku nie ma co się martwić i zastanawiać czy warto zacząć budowę, bo warto tylko ważny jest przemyślany projekt jeśli nie zależy nam bardzo na indywidualnym projekcie na pewno znajdzie się coś w gotowych projektach, a jeśli mamy swoje wymarzone pomieszczenia, a gotowe plany nie spełniają naszych oczekiwań warto postawić na indywidualny projekt budowlany. Ważne, żeby po skończonej budowie dom, który został wybudowany na wąskiej działce spełniał nasze wyobrażenia i oczekiwania co do funkcjonalności. Warto też pomyśleć o zagospodarowaniu wokół domu, mały ogródek, taras czy też garaż w bryle domu, a może osobno. O tym wszystkim też warto pamiętać za czym rozpoczniemy budowę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ