akwarium

Filtry do wody służą do jej oczyszczania. Pełnią jedną z najważniejszych funkcji w każdym akwarium, które nie może bez niego normalnie funkcjonować. Filtry mają wpływ na stan wody, jej zapach, a także na kondycję przebywających w niej ryb. Poniżej podpowiemy – jak wybrać filtr odpowiedni do twojego akwarium oraz jakie parametry są kluczowe w czasie zakupu.

Filtry z pompką – w trosce o ekosystem w akwarium

Filtry najczęściej kupujemy w zestawie – niekiedy są dołączane do akwarium w momencie zakupu. Nie wszyscy nabywcy są wystarczająco zorientowani, by ocenić przydatność i użyteczność takiego filtra. Zdarza się, że obecna w jego mechanizmie pompa nie jest przeznaczona do rybek, które pragnie się hodować. Jest to niezwykle ważne, gdyż filtry oczyszczają wodę wypełniającą zbiornik.

Ich zadaniem jest przede wszystkim usuwanie niepotrzebnych substancji, takich jak kurz, pyłki, resztki roślin i żywności, a także odchody ryb. Tym samym – filtr ma zagwarantować warunki sprzyjające rozwijaniu się rybiej społeczności. Gdy filtr jest zużyty lub niedopasowany do potrzeb akwarium, woda może zmienić swój kolor i stać się mętna. Dodatkowo będzie wydzielać nieprzyjemną woń.

Filtrowanie wody w akwarium – jaki filtr wybrać?

Filtry do akwarium można podzielić na kilka typów: filtry wewnętrzne, kaskadowe oraz kubełkowe. Różnią się sposobem działania, konstrukcją, a także ceną.

Filtry wewnętrzne składają się zazwyczaj z głowicy oraz gąbki ulokowanej na wlocie. Obecny wewnątrz głowicy silnik wprawia w ruch wodę, a filtr pochłania zanieczyszczenia. Zaletą tego typu filtrów jest niska cena, wiele dostępnych modeli oraz łatwy sposób montażu. Ich minusem jest duży rozmiar, który może szpecić wnętrze akwarium. Filtry wewnętrzne stosuje się w akwariach o pojemności mniejszej niż 60 l.

Filtry kaskadowe nazywane są również przelewowymi lub po prostu – zewnętrznymi. Ulokowane są po zewnętrznej stronie akwarium, w środku znajduje się jedynie rurka. Pobiera ona wodę ze zbiornika i transportuje przez wkłady filtra. Filtry takie stosowane są m.in. w akwariach dużych rozmiarów. Minusem filtrów kaskadowych jest wyższa cena i głośniejsza praca.

Filtry kubełkowe są najbardziej zaawansowane. Najczęściej, mają formę zamykanego wiaderka, z wkładami filtrującymi wewnątrz. Zaletą filtrów kubełkowych jest ich duża pojemność, i możliwość stosowania różnego typu wkładów. Ze względu na dużą wydajność, są dedykowane do akwariów o pojemności przekraczającej 1 tys. l. W porównaniu do filtrów kaskadowych, pracują ciszej i nie ulegają tak szybko zabrudzeniu. Do minusów należy fakt, że są dość drogie, a ich montaż bardziej wymagający.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ