Jak wybrać najlepsze donice ozdobne?

0
941

Urządzanie ogrodu to nie tylko wybór odpowiedniej ziemi, trawy czy mebli. To również dobranie wszelkich elementów ozdobnych. Zaliczamy do nich oczywiście rośliny i kwiaty, dla których dobrze dokupić najlepsze donice ozdobne. Jak wybrać mądrze? Które doniczki będą dla Ciebie najlepsze? Wszystkie podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Donice ozdobne drewniane

Jest to opcja idealna nie tylko do ogrodu, ale również na balkony i tarasy. Takie ekologiczne i naturalnie elementy świetnie współgrają z przeróżnymi roślinami.  Wykonane są z impregnowanego drewna i kantówki, a wewnątrz mocowane są specjalnymi materiałami. Korzystając z drewnianych donic ozdobnych bez problemu zadbasz o szybko rosnące gatunki. Warto jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie wymaga systematycznej pielęgnacji.

Klasyczna ceramika

Opisane doniczki wykonane są z nieprzetworzonej wypalonej gliny, a ich porowata struktura umożliwia cyrkulację powietrza. Oznacza to, że nie przegrzeją roślin i ochronią sadzonki przed zimnem. Przed pierwszym użyciem glinianych donic ozdobnych, pojemnik należy namoczyć w wodzie przez dwa dni. Jest to konieczne w celu usunięcia szkodliwych dla roślin substancji.

Surowy beton

Bez wątpienia jest to opcja idealna dla miłośników minimalizmu i surowych form. Ozdobne donice betonowe sprawdzają się najlepiej w nowoczesnych aranżacjach. Decydując się na taki zakup zapłacisz więcej. Dobrze wiedzieć, że takie elementy są naprawdę ciężkie oraz trudne do utrzymania w czystości. Z drugiej strony charakteryzują się dużą odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawe, można je pomalować na dowolny kolor.

Metalowe donice ozdobne

W większości są wykonane z aluminium lub stali ocynkowanej. W Polsce największą popularnością cieszą się odcienie srebra. Oczywiście w sklepach znajdziemy również inne wersje kolorystyczne. Występują w postaci wiaderek czy też geometrycznych pudełek. Najczęściej wykorzystuje się je do uprawy ziół i roślin, takich jak bazylia, lawenda, tymianek czy rumianek. Niestety metalowe doniczki mają tendencję do pochłaniania ciepła, przez co posadzone w nich rośliny mogą się przegrzać i w konsekwencji zwiędnąć.

Donice ozdobne to jeden z ciekawszych elementów, który sprawia, że Twój ogród nabierze charakteru. Warto wybierać sprawdzonych producentów, którzy wykonują ten element zgodnie z zapotrzebowaniem poszczególnych gatunków roślin. Oczywiście aspekty wizualne są również istotne. Właśnie dlatego połączenie dobrej jakości i z walorami estetycznymi to najlepsze z możliwych rozwiązań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ