Farba na ocynk

Ocynkowana stal to bardzo solidny, trwały materiał, który służy do produkcji m.in. pokryć dachowych, ogrodzeń, bram i innych elementów architektonicznych stosowanych na zewnątrz. W takich warunkach metal jest narażony m.in. na wilgoć, promieniowanie UV i zmienne temperatury, które mogą powodować jego korozję. Dlatego właśnie stal do zastosowań zewnętrznych powinna być zawsze nie tylko ocynkowana, ale również pomalowana. Dowiedz się, jaka farba na ocynk zapewni powierzchni długotrwałą ochronę przed rdzą.

Jakie funkcje pełni farba do ocynku?

Cynkowanie jest znaną i skuteczną metodą zabezpieczania metalu przed korozją. Elementy poddawane działaniu wysokiej temperatury (cynkowanie ogniowe) lub prądu (cynkowanie galwaniczne) pokrywane są cienką warstwą cynku, który zapobiega powstawaniu rdzy. Owa warstwa również może korodować – tyle że wolniej. Dlatego warto ją dodatkowo zabezpieczyć powłoką malarską. Jest to szczególnie ważne w przypadku elementów nieustannie narażonych na działanie czynników atmosferycznych – np. blach tworzących pokrycie dachu. Najlepiej regularnie je odmalowywać, by zapobiec powstawaniu rdzy i znacznie dłużej cieszyć się ich dobrym stanem. Dobra farba do ocynku znacząco przedłuży ich trwałość.

Farba na ocynk – jak wybrać?

Czym pomalować blachę ocynkowaną lub inny element z ocynkowanej stali? Z całą pewnością nie może to być dowolna farba do metalu. Parametry idealnego produktu zależą też od miejsca ekspozycji danej powierzchni i sposobu jej użytkowania. Należy zawsze kierować się wskazaniami i zaleceniami producenta co do zastosowania farby. Ocynk można malować produktami różnego typu. W zależności od formuły mogą mieć nieco inne właściwości. Najlepsza farba do ocynku powinna:

  • tworzyć na malowanej powierzchni szczelną warstwą ochronną – która zapobiegnie wnikaniu wilgoci i szkodliwych substancji do wewnątrz;
  • wykazywać się bardzo dobrą odpornością na wilgoć – woda to bowiem główny czynnik sprzyjający korozji;
  • być odporna na pozostałe czynniki atmosferyczne, a szczególnie promieniowanie UV i wysokie temperatury – szczególnie farba na dach ocynkowany, który potrafi się mocno nagrzewać, musi spełniać te warunki;
  • być odporna na uszkodzenia mechaniczne – najlepsze farby na ocynk są elastyczne i wytrzymałe.

Powyższe warunki spełniają różne rodzaje farb. Bardzo dobrze sprawdzają się farby winylowe, które są bardzo odporne i elastyczne. Ponadto możliwe jest malowanie blachy ocynkowanej farbami alkidowymi lub akrylowymi, które jednak zazwyczaj są mniej trwałe. Niektóre z produktów nadają się nawet na nakładanie na powierzchnie nieoczyszczone z rdzy, co znacząco ułatwia konserwację powierzchni.  Często producenci farb stosuję mieszanki różnych żywic, aby przedłużyć czas trwałości powłoki wymalowanej odpowiednią farbą do ocynku. Poznaj rozwiazania Polifarb na farbę na ocynk: https://polifarb.lodz.pl/pl/11830-stal-ocynkowana

malowanie blachy ocynkowanej

Farba na ocynk musi tworzyć na powierzchni metalu szczelną warstwę – tylko wówczas zapewni odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Prawidłowe malowanie blachy ocynkowanej – o czym pamiętać?

W zależności od tego, jaką farbę na ocynk wybierzesz, jej zastosowanie będzie inne. Zawsze kieruj się wskazówkami producenta w zakresie prawidłowej aplikacji. Nie zapomnij również o prawidłowym przygotowaniu powierzchni! Trzeba usunąć z niej rdzę (jeśli już się pojawiła) i stare powłoki malarskie. Następnie całość umyć i osuszyć, po czym zagruntować. Farba na dach ocynkowany niemalowany może być nakładana wyłącznie po jego wysezonowaniu. Pamiętaj o tych wskazówkach, by gotowa powierzchnia była trwała i idealnie spełniała swoją funkcję.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ