drzwi wejściowe do domu

Jak wiadomo, drzwi dzielimy na dwa rodzaje, drzwi zewnętrzne (wejściowe), oraz na drzwi wewnętrzne. W tym artykule zajmiemy się tymi pierwszymi. Je z kolei dzielimy na kolejne podkategorie: drewniane, metalowe, PVC, aluminiowe. Wybierając drzwi wejściowe do domu, należy zwrócić uwagę na trzy główne parametry: termoizolację, ochronę akustyczną oraz ochronę przed włamywaczami.

Ciekawostka:

Każdy doskonale zna skrót PCV, jednak tak naprawdę szukając drzwi powinniśmy się posługiwać zwrotem drzwi PVC. Dlaczego? Bowiem skrót PCV jest całkowicie niepoprawny i nie funkcjonuje w nazewnictwie międzynarodowym.

Drzwi wejściowe drewniane

Drewniane drzwi zewnętrzne do domu, to jedne z najpopularniejszych w Polsce. Chociaż nie należą do tanich, to jednak wielu decyduje się właśnie na wybranie takich drzwi zewnętrznych. Najczęściej przy produkcji wykorzystuje się drewno iglaste, pozyskiwane z sosny czy świerka, ale również z drzew liściastych dębu bądź mahoniu.

Tego typu drzwi zewnętrzne mają bardzo małą rozszerzalność cieplną, ale za to są bardzo wrażliwe na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak: deszcz, śnieg, promienie słoneczne, czy zwykła wilgoć. Chociaż producenci drzwi drewnianych stosują zaawansowane środki impregnacji i ochrony, to takie drzwi należy montować w miejscach zadaszonych w celu jak największego wyeliminowania czynników atmosferycznych.

Drzwi drewniane nie są za bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak również nie stanowią zbyt dużej przeszkody dla ognia. Za to cechują się bardzo dobrą izolacją cieplną.

Skrzydło drzwiowe zbudowane jest z ramy wykonanej ze sklejki, której zadaniem jest usztywnienie całej konstrukcji. Do ramy przytwierdza się płyty, a przestrzeń między nimi wypełnia się izolatorem cieplnym i akustycznym (piana poliuretanowa, styropian).

Powierzchnię drewnianych płyt poleruje się, impregnuje i lakieruje. Czasem też okleja się fornirem, lub inną okleiną naturalną.

Wejściowe drzwi drewniane

Drzwi zewnętrzne — metalowe

Drzwi wejściowe do domu metalowe należą do jednych z najpopularniejszych (obok drewnianych) w Polsce. Zwykle zbudowane są z dwóch arkuszy blachy, pomiędzy którymi umieszcza się materiał izolacyjny. Takie drzwi są o wiele bardziej „zimne” niż drewniane. Skrzydło zawieszone jest na metalowej — zimnej — ramie. W takiej konstrukcji ciężko jest uzyskać odpowiedni współczynnik cieplny.

Metalowe blachy, jakimi są pokryte drzwi, stanowią bardzo dobre zabezpieczenie antywłamaniowe. Bez trudu takie drzwi uzyskują wysokie klasy. Dodatkowo są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne. Mogą być stosowane w miejscach nasłonecznionych, bez zadaszenia.

Drzwi stalowe są o wiele tańszą opcją niż drzwi drewniane.

drzwi metalowe

Drzwi zewnętrzne — aluminiowe

Drzwi aluminiowe, nie różnią się budową od drzwi metalowych, jedynie materiałem, z jakiego są wykonane. Zamiast dwóch arkuszy blachy, wykorzystuje się arkusze aluminium, między które stosuje się styropian, piankę czy wełnę w celu izolacji cieplnej.

Posiadają doskonałe parametry antywłamaniowe tak jak drzwi metalowe.

drzwi aluminiowe

Drzwi PVC

Drzwi wejściowe PVC na ogół posiadają ościeżnicę wykonaną z tworzywa sztucznego, który jest wzmacniany poprzez zastosowanie metalowych, czy aluminiowych wzmocnień. Wypełnienie skrzydeł drzwi PVC, na ogół wykonuje się z płyt wytłaczanych z tworzywa sztucznego, ale również stosuje się wypełnienia aluminiowe, szkło, czy płyty MDF.

Drzwi wykonane z PVC mają na ogół słabą sztywność, co za tym idzie, słabe bezpieczeństwo. Za to posiadają wysokie parametry akustyczne i ochrony termicznej.

drzwi PCV

Drzwi zewnętrzne — najważniejsze parametry

Drzwi wejściowe posiadają wiele parametrów, na podstawie których możemy je idealnie dopasować do własnych wymagań. Najważniejsze z nich to:

  • Szerokość — nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ przez drzwi nosimy szereg różnego rodzaju przedmiotów. Ta szerokość pozwala swobodnie wchodzić z zakupami, czy wnieść meble do domu.
  • Wysokość — przyjmuje się, że odpowiednia wysokość drzwi wejściowych to 200 cm.
  • Współczynnik przenikania ciepła — podawany jest na etykiecie bądź na samych drzwiach. Oznacza on, ile ciepła będzie uciekać przez dane drzwi. Zgodnie z przepisami, w roku 2021 współczynnik ten powinien wynosić  <1,3W/(m²•K).
  • Izolacja akustyczna — Jeśli zależy nam na eliminacji dźwięków dochodzących z zewnątrz, powinniśmy wybrać drzwi o akustyce poniżej 30dB.
  • Bezpieczeństwo — to jeden z kluczowych współczynników przy wyborze drzwi wejściowych do domu. Produkuje się kilka klas odporności Rc od 1 do 6. Im wyższy numer, tym drzwi będą stanowiły większy opór dla włamywacza.

Podsumowanie — jakie drzwi wejściowe do domu wybrać?

Jedno z najważniejszych pytań, jakie stawiają przed sobą osoby, które są na etapie kupna nowych drzwi. Niestety, wybór drzwi zewnętrznych nie jest łatwy i  nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jakie wybrać dla Twojego domu. Dla większości będzie przemawiał aspekt finansowy, czyli cena drzwi, ale czy nie warto dopłacić kilka zł i wybrać drzwi, które będą ze znacznie mniejszym współczynnikiem przenikania ciepła? Wtedy zaoszczędzimy na ogrzewaniu zimą. Za to inni będą kierować się wyglądem — czyli jaki mają kolor, czy są przeszklone, czy posiadają dodatkowe doświetlenia — podczas podejmowaniu decyzji. W obecnych czasach jest tak ogromny wybór drzwi, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na trzy elementy, które są ogromnie ważne dla każdego rodzaju drzwi: termoizolację, ochronę akustyczną oraz ochronę przed włamywaczami.

Jeśli głównie będzie nam zależało na termoizolacji, wybierzmy drzwi zewnętrzne drewniane lub PVC, cechują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła (nawet 0,8 W/(m²•K).

Wówczas, gdy będzie nam zależało na ochronie przed włamywaczami, wybierzemy zewnętrzne drzwi wejściowe metalowe. Z racji na wykorzystanie stali, ich sforsowanie zajmuje znacznie dłuższy czas niż drewnianych.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ