Dlaczego warto wykonać izolację poddasza pianką PUR?

0
1904

Chcąc zaadaptować poddasze na część mieszkalną warto dowiedzieć się, jak wykonać izolację dachu. Stromy dach wymaga bowiem odpowiedniej izolacji, która uchroni nas przed utratą ciepła. Dzięki temu nasze pomieszczenia będą ciepłe i przytulne. Przez ostatnie kilka lat najpopularniejszym materiałem, który był stosowany do ocieplania, była wełna mineralna. Jednak stosowanie tego tworzywa ma swoje wady. Przede wszystkim jest ona trudna w instalacji i może być szkodliwa dla osoby, która zajmuje się jej montażem. Dodatkowo wełna mineralna jest higroskopijna. Oznacza to, że jest podatna na wchłanianie wilgoci, przez co staje się cięższa i może mieć wpływ na konstrukcję całego domu. Zdarzają także sytuacje, że wełna jest źle zamontowana i dostają się do niej kuny domowe, które robią sobie w niej legowiska na zimę. Dlatego warto zastanowić się jakie mamy alternatywy dla wełny mineralnej.

Pianka PUR  – co to jest?

Obecnie coraz częściej w budownictwie stosuje się pianki PUR (poliuretanowe). Poliuretany to tworzywa sztuczne, które przyjmują różne formy (od twardej postaci do bardzo elastycznej). Wykorzystuje się je między innymi do izolacji lodówek i zamrażalek, produkcji opon, obuwia oraz wyściółki mebli. Stosowane są także przy produkcji materacy oraz drewnianych płyt kompozytowych. Jednak jedno z najważniejszych zastosowań pianek PUR to budownictwo i izolacja pomieszczeń. Spieniony poliuretan można bowiem wykorzystywać do montażu okien i drzwi, a także do termoizolacji np. poddasza.

Zalety ocieplenia poddasza pianką PUR

Pianka poliuretanowa przede wszystkim jest łatwa w stosowaniu. Montuje się ją za pomocą specjalnego natrysku. Już cienka warstwa wystarczy aby wykonać odpowiednią izolację poddasza. Dzięki temu możemy zwiększyć powierzchnię użytkową naszych pomieszczeń. Nie wpływa to na jakość naszej termoizolacji. W związku z tym, że aplikujemy ją za pomocą spryskiwacza, łatwiej jest dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. W przypadku izolacji poddasza pianką PUR mamy dodatkową ochronę dla dachu, ponieważ pianka PUR wzmacnia i usztywnia konstrukcję budynku. Poliuretany idealnie przylegają do powierzchni, dzięki czemu nie musimy się martwić, że z czasem osunie się lub sfilcuje.

Zalety ocieplenia poddasza pianką PUR

Pianka PUR jest przyjazna dla środowiska, nie pyli, jest bezwonna, nie wydziela szkodliwych substancji i nie powoduje uczuleń u ludzi i zwierząt. W przypadku izolacji poddasza ważne jest także, aby użyty materiał był odporny na pleśń i grzyby, a także aby nie przyciągał insektów ani gryzoni, które mogłyby naruszyć jego strukturę.

Jak widać zalet przy stosowaniu pianki PUR jest sporo. Najważniejsza zaleta, to bardzo dobrze ocieplone i odizolowane poddasze. Pianka PUR ma bowiem bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne, które nie zmieniają się z upływem lat. Dodatkowo jest to materiał w pełni bezpieczny, ponieważ nie jest łatwopalny.

Po zastosowaniu takiego rodzaju ocieplenia poddasza możemy cieszyć się ciepłymi pomieszczeniami nawet w najmroźniejsze dni zimy.

Więcej na stronie izosolux.pl

F.H.U IZOSOLUX, Ul. Tadeusza Śliwiaka 53, 30-798 Kraków, tel. +48 606 108 176

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ